U organizaciji GKNG, a povodom otvorenja Novogradiškog glazbenog ljeta, u četvrtak 10.8. i petak 11.8. u gradskom parku održane su radionice MISLI IZVAN OKVIRA: ŠIFRA NA KAMENU (1. i 2. dio) koje je vodila Kristina Slišurić, učiteljica informatike.
Radionice su bile namijenjena učenicima osnovne škole koje zanima programiranje, rješavanje problema, mozganje, zagonetke, a takvih u našem malom gradu ne nedostaje. S obzirom na dob sudionika, podijeljeni su u četiri grupe koje su radile kao timovi. Nakon početnog upoznavanja voditeljica je upoznala sudionike s pojmom šifriranja i njegove važnosti u svijetu računala, komunikacije i interneta, a slijedilo je i upoznavanje s posebno zanimljivom šifrom koja se naziva PIGPEN (1. dan) i poznatom Cezarovom šifrom (2. dan). Sudionici su otkrili tajne poruke koje im je voditeljica napisala (Mi smo mali tajnopisci (1. dan), Danas pišemo Cezarovim tajnim pismom (2. dan)), nakon čega su napisali svoja imena i ime svoga tima tom tajnom šifrom. Slijedilo je rješavanje problemskih zadataka u timovima (zadaci s natjecanja Dabar, rebusi, matematičke i logičke mozgalice, sudoku). Nakon što je pojedini tim točno riješio sve probleme, dobivali su kamenje s ispisanim šiframa koje su trebali dešifrirati i otkriti tajnu poruku. Šifre koje su pisale na kamenju 1. dan bile su:
Nova Gradiška
Pjesma, glazba, koncerti
Najtoplije godišnje doba
Sv su brzo otkrili da je konačno rješenje: NOVOGRADIŠKO GLAZBENO LJETO.
Drugoga dana na kamenju je šifrirano Cezarovom šifrom pisalo: čitanje, knjige, GKNG, a konačno rješenje bilo je očito: KNJIŽNICA.
Počastili smo se sokovima i keksićima, a knjižničarke su nam podijelile i simbolične nagrade za sudjelovanje i diplome.
Tijekom radionice sudionici su timskim radom, kroz igru, rješavajući problemske zadatke uvježbavali računalno razmišljanje, prepoznavali i izdvajali bitne informacije od nebitnih, provjeravali činjenice, prikupljali podatke uočavanjem uzoraka, raščlanjivali probleme na manje dijelove, stvarali algoritme, donosili odluke na sustavan i objektivan način i sve to uz ugodno druženje i nova poznanstva te bez korištenja tehnologije.
Ovakva radionica jedan je način kako djecu u ranoj dobi učiti važnim životnim vještinama na zanimljiv i njima pristupačan način.
Tekst: Kristina Slišurić
Foto: Nataša Akmačić, Biljana Dakić, Ernestina Straga-Šašić
Komentari
Prethodni članakTreća večer NG Ljeta: Danijela Martinović, Hari Mata Hari i Dražen Zečić raspjevali i rasplesali tisuće ljudi na Gradskom trgu
Sljedeći članak2,1 milijun eura za preradu drva i proizvodnju namještaja za 2023.