Diljem Hrvatske danas je obilježen Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Hrvatski je sabor 2004. godine donio odluku o obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Datum je odabran kao spomen na 22. rujna 1999. kada su na Općinskom sudu u Zagrebu tijekom brakorazvodne parnice ubijene tri žene, a djelatnica suda je teško ozlijeđena.

Tijekom ove godine ubijeno je šest žena, a u posljednjih 20 godina njih čak 400. U slučaju ubojstava ženskih osoba, počinitelji su uglavnom bliske žrtvama, supružnici, izvanbračni ili bivši partneri. Vladajući su prošloga tjedna predstavili nove mjere za suzbijanje nasilja nad ženama i zaštitu prava djece. Premijer Andrej Plenković naglasio je kako se uvodi pravo žrtve na žalbu protiv rješenja o mjeri opreza. Kod kršenja mjera opreza, sud će u roku od 24 sata o zamjeni mjera opreza istražnim zatvorom. Policija dobiva ovlasti uhititi nasilnika kada postoji sumnja da je mjera prekršena. Žrtve kaznenih dijela protiv spolnih sloboda, trebat će se ispitivati audiovizualnim putem. Iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, briše se prekršaj “spolno uznemiravanje” i prebacuje se u sferu kaznene odgovornosti.

Republika Hrvatska prepoznaje važnost ovog problema, a značajan napredak ostvaren je usvajanjem i primjenom Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, Kaznenog zakona, Obiteljskog zakona, Nacionalne strategije zaštite od nasilja u obitelji, Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji te Protokola o postupanju u slučaju seksualnog nasilja.
Konvencija Vijeća Europe u sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u Hrvatskoj je usvojena 2018. godine, a još je jedan važan korak u osiguravanju sveobuhvatne interdisciplinarne mreže u borbi protiv nasilja. Konvencija u centru ima upravo žrtvu, ženu, a cilj je smanjiti problem nasilja i s njim povezane posljedice produbljivanja nejednakosti između spolova.

Procjenjuje se da je svaka treća žena u EU doživjela neki oblik nasilja. Žene koje su žrtve nasilja treba osnažiti da isto prepoznaju te potraže pomoć organiziranih službi, a javnost potaknuti da prijavljuje nasilje svake vrste. U slučaju nasilja žrtve se mogu obratiti policiji, zdravstvenoj ustanovi, nadležnom centru za socijalnu skrb, državnom odvjetništvu, nevladinoj organizaciji ili pravobraniteljici za ravnopravnost spolova.

Od studenog 2020. postoji i besplatan telefon (116 006) dostupan 24 sata dnevno, svakim danom, na koji se mogu javiti osobe žrtve nasilja kao i svi oni koji sumnjaju na nasilje u svojoj okolini.

Foto: MUP HR

Komentari
Prethodni članakNovogradiščani odali počast žrtvama najkrvavijeg ratnog dana u Novoj Gradiški
Sljedeći članakZAVRŠENA 3. HRVATSKA TENISKA LIGA – NOVOGRADIŠČANI ODLIČNI TREĆI