Hrvatski zavod za zapošljavanje ovih je dana objavio javni poziv za podnošenje zahtjeva za potpore za zapošljavanje, samozapošljavanje, usavršavanje, obrazovanje nezaposlenih, stručno osposobljavanje, te javne radove. Za poticaje je izdvojeno 350 milijuna kuna, (navodno nikada do sada nije pripremljeno toliko novaca za takve svrhe), koje bi trebale ravnomjerno biti raspoređene na oko 35.000 osoba. Na Zavodu za zapošljavanje trenutno je 341.866 nezaposlenih i 7.340 slobodnih radnih mjesta.

Uz ovu, najnoviju vijest i područna služba Zavoda za zapošljavanje u Slavonskom Brodu, danas je medije izvijestila o tradicionalnom, petom po redu Sajmu poslova koji će biti održan idući tjedan 16. ožujka. Priča o našem Sajmu poslova počela je prije četiri godine kada je situacija na tržištu rada bila slično obojana crnim, s nekoliko sivih nijansi.

Navedene dvije vijesti bile su neposredni povod teksta koji slijedi u nastavku i izvor inspiracije.

Tržište rada danas, četiri godine poslije, izgleda još surovije. I nema niti malo sivih nijansi. “Paint it black“, totalno rolingstoneski. Međutim, ako je vjerovati stručnjacima, pronaći posao nije samo stvar sretnog trenutka, lutrije i naklonjenosti zvijezda, nego ozbiljan posao kojemu treba pristupiti na isto tako ozbiljan način.

 

Jer, danas više nije dovoljno samo prošetati do „burze“, čekirati situaciju i potom se javiti na natječaj. Poslodavci danas od zaposlenika traže puno više od onoga što piše u vašem životopisu. I zapamtite, koliko god bili obrazovani i bogati raznim vještinama, prema suvremenim postulatima, nepismeni ste ukoliko ne vladate bar jednim stranim jezikom i ne služite se računalom. Osim toga, često ni diploma nije jamac kako će posao uistinu postati vaš. U skladu s imperativom cijeloživotnog obrazovanja, oni gore koji zapošljavaju od nas dolje, koji očajnički tražimo posao zahtjevaju apsolutno sve, mladost, ljepotu, nemoguće manekenske proporcije, izgrađen poslovni stil odijevanja, spretnost u komunikaciji (na više jezika istovremeno bilo bi idealno), atletsku brzinu lupanja po tastaturi, socijalnu inteligenciju, sposobnost uklapanja u svaku sredinu, znanja iz psihologije, verbalnu i neverbalnu komunikaciju, široku paletu interesa, veliki broj hobija (bilo bi sjajno kada bi u slobodno vrijeme znali, recimo razbiti atom?), spremnost na nemoguće uvjete rada, otpornost na sve udarce, skromnost, cjelodnevnu dostupnost i sve to s osmjehom na licu.

Uz sve gore navedeno ima još jedna stvar koja je danas drugačije nego li prije desetak ili manje godina, a koju bi konačno trebali shvatiti. Svi smo, u svakom trenutku, imali trenutno posao ili ne, na tržištu rada, te se u skladu s tim trebamo i ponašati. Jer, tako šljaka vrli, novi svijet. Prevedeno, to bi bilo ovo-s vremena na vrijeme proučite aktualna kretanja i ponudu poslova, odaberite poslove i tvrtke koje vam se čine atraktivnima, a za koje posjedujete tražene vještine i stupanj stručne spreme, potom pametno, ali prije svega originalno i jedinstveno napišite životopis i dostavite ga spomenutom poslodavcu. Dobra, stara pošta unatoč kvalitetnim poštarima na biciklima nije više toliko in. Stoga, bolje ćete proći izaberete li opciju pod B, odnosno, elektronsku poštu (što nas vraća na još jednu potrebnu referencu – vlastito računalo ili bar susjedovo računalo, kako bi mogli što češće putovati prostranstvima elektronskog svijeta). Nemate li posao, ne znam na koji bi si način mogli priuštiti računalo, osim okretanju alternativnim izvorima prihoda u vidu kriminalnih radnji!? Ali, eto, poslodavce to nekako ne zanima, pa se snađite.

 

U životopisu bi trebali napisati kako ste svjesni da tvrtka trenutno ne zapošljava, ali eto slijedeći praksu bogatog zapada i Vi nudite svoje usluge i spremni ste čekati, pohranjeni u bazi, do prve, sljjedeće prilike. Na taj ćete način, kažu stručnjaci budućem, potencijalnom poslodavcu, pokazati spremnost i ozbiljan pristup poslu. Upravo tako ili jedino tako, tvrde i mnogi uspješni ljudi, imate mogućnosti jednom u životu konačno pronaći i posao iz snova. Još jedna dobra preporuka je i stalno pohađanje razno-raznih tečajeva, kojih danas bar ima na svakom koraku (ponovno se doduše vraćamo na problem nedostatka financijskih sredstava, jer kako upisati tečaj poslovnog engleskog jezika, ako trenutno „čamite čekajući“ na evidenciji zavoda za zapošljavanje, ali valjda se i u tome krije vaša kreativnost koju će kad-tad prokljuviti i neki budući poslodavac)

 

E, sad se vraćamo na početak priče i najavu SAJMA POSLOVA koji nas očekuje idući tjedan, u petak 16. ožujka u organizaciji Područne službe zavoda, Hrvatske gospodarske komore i Županijske razvojne agencije. Sajam, namjerno, najavljujemo sedam dana unaprijed kako bi uspjeli organizirati vrijeme i svakako otišli u Slavonski Brod. Ako ste, na žalost dio crne statistike Zavoda za zapošljavanje Sajam poslova idealno je mjesto za vas. Međutim, poznavajući financijsku situaciju prosječnog stanovnika Brodsko-posavske županije kalkulacija je i više nego jasna. Gorivo je poskupjelo, a tih 50-ak kilometara nekako treba prevaliti. Cijena karte za vlak također nije ni malo povoljna, a 60-ak kuna u oba smjera koliko naplaćuju Hrvatske željeznice bolje je spremiti za svakodnevne životne troškove. Ako, pak nekako i stignete do Slavonskog Broda moći ćete se upoznati s trenutnom ponudom poslova, raspitati za mogućnosti školovanja, upoznati s programima sveučilišta na području Slavonije i baranje i pokupiti niz korisnih informacija. Prekrižimo li sve otežavajuće okolnosti Sajam poslova kao manifestacija hvale je vrijedan potez organizatora. Uostalom, posjetitelji prethodnih godina uglavnom su pozitivno prokomentirali viđeno. Tvrtke koje su se predstavile na sajmovima dosadašnjih godina na svojim  su izložbenim pultovima nudile maturantima, nezaposlenima i studentima odgovore na pitanja o znanjima, vještinama i kvalifikacijama potrebnim za uspješan rad, upoznavali ih s kadrovskom strukturom i ciljevima koje žele ostvariti.

Uz razgovor s poslodavcima, posjetitelji su na pultovima popunjavali i upitnike za posloprimce. Kvalitetnoj i izravnoj razmjeni informacija s poslodavcima pridonijela je i stručna pomoć pri pisanju zamolbi i životopisa koju su zainteresiranima ponudili djelatnici Područne službe Slavonski brod. Istraživanje profesionalnih interesa još je jedna od mogućnosti koja je stajala na raspolaganju najbrojnijim posjetiteljima Sajma, maturantima škola s područja Županije. Pult s računalnim programom “Moj izbor” bio je mjesto na kojem se zadržao značajan broj maturanata. Za one željne detaljnijih informacija o pojedinim tvrtkama svakako su pun pogodak bile multimedijske prezentacije poslodavaca. Iscrpan pregled stanja i mogućnosti zapošljavanja ponudilo je kroz multimedijski sadržaj pedeset posto tvrtki izlagača.

 

Protekle se godine na sajmu  predstavilo 40-ak potencijalnih poslodavaca i tvrtki.  Organizatori u skladu s prvom petoljetkom manifestacije, opravdano očekuju još veći broj sudionika. Stručnjaci kažu kako je najveća vrijednost danas prava informacija, a informacije koje su nam neophodne za pronalazak posla čekaju upravo na ovakvim mjestima. I tko zna, možda vam baš netko od predstavljenih otvori oči i ne znajući pruži ideju za pravu zaradu. Jer, ako su uspjeli drugi s malo znanja i spremnosti na rizik zašto ne bi i Vi. U trenutku kada je pronalazak posla jedino što zanima najveći broj građana županije i Hrvatske bez obzira na sve, svaka čast organizatorima na ustrajnosti i naravno puno uspjeha ovogodišnjem petom po redu Sajmu poslova čiji je medijski pokrovitelj i naša kuća Radio Psunj d.o.o.

Uz napomenu, bilo bi ipak sjajno kada bi godina 2013. statistički donijela značajan pad broja nezaposlenih, a ovakvi sajmovi postali nepotrebni.

Komentari
Prethodni članakSvim čitateljicama portala sretan dan žena!
Sljedeći članak“Zapadna Slavonija” – prostor različitosti i tolerancije