Kažu da žena drži tri ugla u kući, a muškarac samo jedan. To je dovoljan razlog da zaključimo da bez žena nema života.

Davno je rekao Kipling: “I najgluplja žena može upravljati pametnim muškarcem, ali budalom može upravljati samo jako pametna žena”.

Stoga poštujte pripadnice ljepšeg spola, poštujte svaki njezin prijedlog, svaku njezinu sugestiju, savjet ili kritiku. Jer, “žena zna”.

Nadamo se da ste kupili nešto lijepo svojoj ljepšoj polovici za današnji dan, jer one su to i zaslužile. Svim čitateljicama našeg portala i slušateljicama Radija Nova Gradiška želimo sve najbolje za današnji dan – Međunarodni dan žena. Borite se i dalje za svoja prava, nemojte posustajati i budite i dalje takve kakve jeste sada.

 

A sada nekoliko povijesnih činjenica o ženama.

U brojnim prapovijesnim kulturama uloga žena bila je u obradi zemlje i pripitomljavanju životinja, dok bi muškarci lovili divljač. Antropolozi smatraju da su upravo žene pionirke agrikulture u čitavom svijetu upravo zbog poznavanja i rada s biljkama.

U suvremenom svijetu, a pritom se misli do vremena s početka 20. stoljeća, uloga žene uvelike se promijenila. Njihova primarna zadaća bila je odgajanje djece, a muškarac je bio jedini koji bi uzdržavao obitelj. Nedopuštanje rada ženama bio je primjer dobrostojeće obitelji, dok je obitelj u kojoj je žena morala raditi bila na lošijem glasu jer se znalo da najčešće nije imućna.

To je dovelo do pokreta feministica koje su tražile potpunu jednakost s muškarcima. Najveća prepreka tom pokretu bile su predrasude koje su stvarane stoljećima i tisućljećima i koje su stvarale nejednakost. Feministice su zahtijevale da se odbaci ideal žene kao kućanice. No, iako je u nekim zemljama ovaj pokret polučio značajan uspjeh, u zapadnom svijetu žene još uvijek rijetko dopiru do najviših položaja, npr. predsjednika ili premijera države.

 

RAZLOG OBILJEŽAVANJA DANA ŽENA

 

Tog dana se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnika ženskog spola. Prvi Dan žena je obilježen 28. veljače 1909. u SAD-u deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike. Između ostalih važnih povijesnih događaja, njime se obilježava i požar u tvornici Triangle Shirtwaist u New Yorku 1911. godine kada je poginulo preko 140 žena.Na zapadnom svijetu se Međunarodni dan žena uglavnom prestao obilježavati 1930-ih, dijelom i zbog toga što ga se povezivalo s komunizmom. Majčin dan se kao blagdan u čast majki i majčinstva obilježava u tim zemljama svake druge nedjelje u svibnju.

Dan žena je ostao državnim praznikom u Rusiji, Bjelorusiji, Ukrajini, Kazahstanu, Kirgiziji, Moldaviji, Mongoliji i Tadžikistanu, a obilježava se cvijećem i poklonima. Međutim, 1960-ih su ga ponovno počele slaviti feministice. Godine 1975., koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, UN su službeno počele obilježavati Međunarodni dan žena.

Danas mnoge organizacije u svijetu, obilježavaju Međunarodni dan žena, a neke se nastoje izboriti da postane državnim praznikom u kojima to još nije slučaj.

Autor: Nikola Knežević

Komentari
Prethodni članak“Slavča” smanjila cijene vodnih usluga
Sljedeći članakSajam poslova ili “kako se danas uopće zaposliti”?