U 7 sati jutro, svakog dana, Dario Dukanović ulazi u predvorje Kauflanda zajedno s prvim zaposlenicima i puni nedavno otvoreni mljekomat. Svježe mlijeko sa farme iz Podvrškog čeka kupce. – Kako to da nismo otišli izvan Hrvatske kao i drugi? Prvo nam recite što je bolje negdje drugdje i što bi mogli raditi. Radio sam u Europi, rođen sam u Austriji – svuda vam je isto – ako želite raditi dobro, ako imate dobar proizvod može se živjeti, kažu supružnici Marija i Dario Dukanović, najmlađi farmeri u Podvrškom, mjestu sa manje od 300 stanovnika na granici Brodsko-posavske i Požeške županije.

Od farme u Podvrškom na kojem se proizvodi mlijeko ekstra kvalitete pa do mljekomata a onda i šalice mlijeka na kuhinjskom stolu više je inspekcija i kontrola nego u nekim manjim industrijama. – Veterinari kontroliraju farmu a sanitarna inspekcija kontrolira apsolutno sve, od uzoraka mlijeka iz laktofriza do uzoraka svakog grla na farmi. Rezultat: mlijeko ekstra klase, kontrola je maksimum maksimuma, kaže Dario.

 

Na farmi muznih krava je 38 grla od čega je u ovom trenutku u mužnji 28. Zemlje za toliko krava u Podvrškom ima dovoljno ali ne u komadu, puno je brdskih parcela koje je skoro nemoguće objediniti. – Prije 6 godina kada smo krenuli sa sređivanjem imovinsko-pravnih odnosa, sa legalizacijom svih objekata, samo je na jednoj parceli bilo 27 suvlasnika, pričaju supružnici.

 

Na pitanje kako ide sa mljekomatom, koliko se u Novoj Gradiški proda mlijeka, Dario prvo razmišlja a onda kaže kako su ljudi brinuli o zdravlju sve dok su mediji govorili o aflatoksinima, a nakon mjesec dana opet su na sve zaboravili.

 

– Cijela je priča s aflatoksinima lansirana jer je to tada nekome odgovaralo ali je barem usputno natjerala javnost da se zapita kakvo je to mlijeko koje u frižideru može stajati otvoreno mjesec dana, i što to onda mora biti u njemu. Danas se na našem mljekomatu dnevno proda između 60 i 100 litara mlijeka. Neki kažu kako bi se prodalo i više da imamo i ambalažu, ali, koliko bi onda mlijeko koštalo? Sada je cijena 6 kuna i koštat će i dalje toliko bez obzira na najavu industrije o poskupljenju, kod nas neće poskupjeti, dapače, razmišljamo o pokretanju i vikend akcija kako bi zdravo mlijeko bilo još pristupačnije. Pri tome ne treba zaboraviti da prirodno mlijeko ne morate nužno prokuhati ali ako volite blaži okus onda jednu litru prirodnog mlijeka možete pomiješati sa vodom i dobiti tri litre mlijeka. Što se tiče prodaje, mislim da je stvar u komociji mnogih kupaca, lakše je kupiti mlijeko koje ne morate prokuhati, slatkastog okusa jer je tako skrojeno da udovolji mnogim kupcima a može stajati koliko hoćete, bez obzira je li to zdravo ili ne, kaže Dario.

 

Starije generacije se još sjećaju kako se sa domaćeg prokuhanog mlijeka žlicom kupio kajmak, današnjim je generacijama prirodno mlijeko “neobičnog okusa”. – Stvar je samo u navici, ali ako brinete za zdravlje obitelji onda prirodno mlijeko nema alternative, kaže Dario.

 

Za one koji su uvjereni kako je donijeti vlastitu ambalažu za svježe mlijeko iz mljekomata preveliki udar na komociju, mali podsjetnik što zapravo sadrži prirodno mlijeko.

 

Mlijeko i mliječni proizvodi spadaju u 5 skupina namirnica piramide pravilne prehrane. Uz ugljikohidrate (laktozu), mliječne masti i bjelančevine, od iznimne su važnosti minerali među kojima posebno kalcij, fosfor, kalij i magnezij, te vitamini (vitamin D, vitamin A, vitamin B2 (riboflavin), vitamin B3 (niacin) i vitamin B12 (cijanokobalamin)).

Osim što pomaže izgradnji i obnovi mišićne mase, mlijeko – ako se konzumira nakon sporta ili tjelovježbe – uspješnije hidratizira tijelo i pomaže mu nadoknaditi izgubljene elektrolite u odnosu na mnoge sportske napitke obogaćene ugljikohidratima i elektrolitima.
Dnevnim unosom samo 2 šalice mlijeka u organizam se unese 600 mg kalcija, odnosno, 75 posto dnevnih potreba za odrasle osobe koje prema hrvatskim preporukama iznose 800 mg kalcija na dan; svaka šalica mlijeka sadrži 72 posto dnevnih potreba vitamina B12 (72 posto dnevnih potreba).
I sve to za samo par minuta hoda do mljekomata.

 

Osim po prvom mljekomatu u zapadnom dijelu županije OPG Dukanović je također i prvi Obiteljsko poljoprivredni energetski obrt koji uz pomoć fotonaponskih panela proizvodi više nego dovoljno toplinske i električne energije za potrebe OPG-a, no, to je već priča za sljedeći članak.

Autor: Saša Radivojević

Komentari
Prethodni članakOdržan tradicionalni turnir u mini rukometu (photo)
Sljedeći članakOdržana skupština Udruge umirovljenika Staro Petrovo Selo