Udruga je oblik slobodnog i dobrovoljnog udruživanja više fizičkih ili pravnih osoba koje se udružuju bez namjere stjecanja dobiti, već štite svoj probitak ili se zauzimaju za zaštitu ljudskih prava i sloboda ili ekološka, humanitarna, informacijska, kulturna, nacionalna, pronatalitetna, prosvjetna, socijalna, strukovna, športska, tehnička, zdravstvena, znanstvena ili druga uvjerenja. Zakon o udrugama definira osnivanje, registraciju, pravni položaj ali i prestanak postojanja udruge, sa svojstvom pravne osobe.

Tko sve može osnovati udrugu?
Udrugu mogu osnovati najmanje tri poslovno sposobne fizičke osobe. Osnivač može biti i pravna osoba, ali i maloljetna osoba s navršenih 14 godina, uz prethodno ovjerenu suglasnost zakonskog zastupnika odnosno skrbnika.

Kako se osniva udruga?
Udruga se osniva tako da se potrebna dokumentacija predaje i upisuju u Registar udruga Republike Hrvatske koji vode nadležna upravna tijela u županijama) kojima prema sjedištu udruge, podnosi zahtjev za upis u registar. Za sve koji najozbiljnije žele prikupiti sve detaljne informacije o postupku otvorenja udruge prilažem link za Vodič za osnivanje udruge.

Kako djeluje udruga?
Sukladno članku 9. Zakona o udrugama, djelovanje udruge temelji se na načelu neprofitnosti, što znači da se udruga ne osniva sa svrhom stjecanja dobiti, ali može obavljati gospodarsku djelatnost, sukladno zakonu i statutu.
Gospodarske djelatnosti udruga može obavljati pored djelatnosti kojima se ostvaruju njezini ciljevi utvrđeni statutom, ali ih ne smije obavljati radi stjecanja dobiti za svoje članove ili treće osobe. Pritom treba napomenuti da načelo zabrane stjecanja dobiti za članove i treće osobe udrugu ne sprečava da podmiri troškove ili na odgovarajući način nagradi članove i druge osobe koje za nju obavljaju određene poslove koji pridonose ostvarivanju cilja udruge.

Na što je važno paziti pri vođenju udruge?
Knjigovodstvo neprofitnih organizacija vodi se po načelu dvojnog knjigovodstva, a prema rasporedu računa iz Računskog plana za neprofitne organizacije. Neprofitne organizacije čija je vrijednost imovine uzastopno u prethodne tri godine manja od 230.000 kuna na razini godine i godišnji prihod uzastopno u prethodne tri godine manji od 230.000 kuna na razini godine i koja je donijela Odluku o vođenju jednostavnog knjigovodstva i primjeni novčanog računovodstvenog načela, nije u obvezi vođenja dvojnog knjigovodstva.
Kako svaku temu gledam iz svog stručnog kuta, tako i sve odgovorne osobe udruga podsjećam da se bliži vrijeme za predaju godišnjih financijskih izvještaja za udruge koje vode dvojno knjigovodstvo, ali i za neprofitne organizacije koje vode jednostavno knjigovodstvo.

Puno uspjeha svih udrugama građana u ostvarenju njihovih ciljeva!

 

Komentari
Prethodni članakPronađena i oduzeta droga, prouzrokovao prometnu nesreću s 2,53 promila alkohola..
Sljedeći članakNatječaj LAG-a „Zapadna Slavonija“