Provedba svih programa Covid mjera predviđena je do kraja lipnja, ali očekuje se produženje do kraja godine.

Premijer Andrej Plenković i ovih je dana podcrtao ključnu ulogu države u Covid-krizi, podsjećajući da je kroz mjere za očuvanje radnih mjesta Vlada dosad isplatila 10,5 milijardi kuna te da je ORM mjerama bilo obuhvaćeno ukupno 687 tisuća radnika i 120 tisuća poslodavaca.

No, za razliku od izravnih fiskalnih potpora koje su se proširivale i produžavale, nacionalni jamstveno-kreditni programi za gospodarstvo u odnosu na planske veličine prilično su podbacili. Većina tih programa usvojena je još lani, a dosad je po njima odobreno manje od petine planiranih iznosa jamstava.

O razlozima slabe iskorištenosti razni sudionici imaju svoju “optiku”, od HBOR-a i HAMAG-BICRO-a koji su provedbeno zaduženi za odobravanje tih jamstava, do banaka i samih poduzetnika. Jedni smatraju da je problem nedovoljna zainteresiranost poslovnih banaka kao prve adrese kojoj se obraćaju poduzetnici.

Drugi (pa i same banke) ističu prekomplicirana pravila i previše adminstriranja. Mali poduzetnici problem vide i u manjku informiranosti. No, ponešto je i u preferiranju bespovratnih sredstava.

Svi programi u okviru Covid-mjera i dalje aktivni. Ovisno o uvjetima programa, omogućuju pokriće do 80, 90 ili 100 posto iznosa glavnice kredita, a kod nekih i redovne kamate. Provedba tih programa trenutačno je predviđena do kraja lipnja, ali očekuje se njihovo produženje do kraja godine, u skladu s trajanjem Privremenog okvira EK.

Poduzetnici pogođeni pandemijom dosad su, doduše, davali do znanja da ih u prvom redu zanimaju bespovratna sredstva. To je npr. u anketi Hrvatske udruge poslodavaca u veljači sugeriralo čak 94 posto od 1700 anketiranih, dok ih je samo 6% izrazilo interes za financijske instrumente tj. jamstva i zajmove.

“Jedan od razloga tome svakako leži u pretjeranoj regulaciji, administraciji i birokraciji pri ostvarenju uvjeta za financijske instrumente. Ona je trenutno jedna od najkompliciranjih u cijeloj EU. To su nam u razgovorima potvrdile i same banke koje se trude utjecati na relaksaciju tih uvjeta”, tvrde u HUP-u. Više pročitaj na Poslovni.hr

Foto: Ilustracija

 

Komentari
Prethodni članakU Brodsko posavskoj županiji 5 novih pozitivnih osoba
Sljedeći članakU europskim zemljama raste broj razvoda; sve je veći i broj izvanbračne djece