Svi građani Hrvatske koji imaju uredan status u obveznom zdravstvenom osiguranju Hrvatskog zdravstvenog osiguranja (HZZO) od 1. srpnja ostvaruju pravo na Europsku karticu zdravstvenog osiguranja. U bilo kojoj zemlji članici EU u kojoj se zateknu, građani Hrvatske mogu koristiti neodgodivu zdravstvenu zaštitu po standardu HZZO-a kakav je i u Hrvatskoj. Kartica je za sve osiguranike besplatna.

Zahtjev za izdavanje Europske kartice zdravstvenog osiguranja (EKZO) može se podnijeti i putem interneta,  na stranici HZZO-a, ili dolaskom u bilo koji područni ured HZZO, a karticu će u roku od 8 dana dobiti na kućnu adresu, odnosno, na adresu koja je naznačena u bazi podataka osiguranika ili u uredima HZZO.

 

Temeljem Europske kartice zdravstvenog osiguranja osiguranici imaju pravo za vrijeme svog privremenog boravka na području Europske unije, Europskog ekonomskog prostora i Švicarske, zbog privatnog ili službenog razloga, kod ugovornih liječnika, a na teret HZZO-a, koristiti neodgodive zdravstvene usluge potrebne iz medicinskih razloga, uzimajući u obzir prirodu zdravstvenih usluga i očekivanu dužinu boravka. Dakle, mogu se koristiti samo one usluge koje ulaze u okvir obveznog zdravstvenog osiguranja države članice EU u kojoj osigurana osoba privremeno boravi, i to kod ugovornih pružatelja zdravstvenih usluga.

Europska kartica zdravstvenog osiguranja ne zamjenjuje zdravstvenu iskaznicu koja se koristi u Hrvatskoj, te će se zdravstvena zaštita na području Hrvatske i nadalje koristiti na jednak način kao i do sada temeljem postojeće zdravstvene iskaznice.

 

Europska kartica zdravstvenog osiguranja važi do datuma koji je na njoj naveden, a izdavanje nove može se zatražiti u roku 30 kalendarskih dana prije isteka važeće kartice. Ako osiguranik prestane biti zdravstveno osiguran u HZZO-u, karticu je obvezan predati uredu ili službi HZZO-a u kojoj je podignuta.

 

Samo u  hitnim  slučajevima EKZO može zamijeniti Certifikat osigurane osobe Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, koji se građanima izdaje odmah po podnošenju zahtjeva, i to:

– u slučaju krađe, gubitka EKZO ili u slučaju kada osigurana osoba Zavoda ostane bez EKZO zbog nekog drugog razloga (certifikat se izdaje do kraja razdoblja važenja izdane EKZO);
– u slučaju neočekivanog iznenadnog odlaska u inozemstvo (certifikat se izdaje za razdoblje boravka u određenoj državi);
– u slučajevima kada je iz evidencije Zavoda očigledno da osigurana osoba ima pravo na zdravstveno osiguranje kraće od 30 dana (certifikat vrijedi do isteka osiguranja).
Certifikat osiguranoj osobi izdaje nadležni područni ured HZZO-a s time da certifikat može važiti od jednog dana do najviše 90 dana.

Autor: Saša Radivojević

Komentari
Prethodni članakMaratonci živi i zdravi u Dubrovniku
Sljedeći članakSlavonijo, tko te nije volio, ne zna što je izgubio !