Gimnazija Nova Gradiška i Gradska knjižnica Nova Gradiška jučer su već tradicionalno proveli akciju čitanja na glas – Cijeli grad čita. Akcija je to koja se provodi tijekom Mjeseca hrvatske knjige, a podsjetnik je na važnost razvijanja čitalačke pismenosti, posebice u današnje vrijeme. 

Deseti je to put kako se provodi ova akcija koju je pokrenula je prof. Ljiljana Ptačnik, ravnateljica novogradiške Gimnazije, a njezin cilj je promicanje čitanja na glas te knjige i čitanja općenito. “Akciju smo pokrenuli zbog pomalo zaboravljene, plemenite vještine čitanja i glasnoga čitanja. Ljudi sve manje čitaju, učenici se sve manje druže s knjigom i sve lošije govore. Ako dovoljno ne čitamo, nemamo ni dobro razvijenu vještinu komuniciranja i govorenja. Pokušavamo osvijestiti u našem gradu da bi čitati na glas trebao svaki čovjek kada ima vremena.” – naglasila je ravnateljica Ptačnik.

Ono je iznimno važno jer pomaže da se od najranije dobi razvijaju komunikacijske vještine, vještina razumijevanja i općenito se bolje snalaze. Upravo to želimo naučiti i naše učenike; da budu komunikativni, otvoreni i pokazuju znanje.” – dodaje.

Što se tiče lektire, složne su profesorice Hrvatskoj jezika, pojedini lektirski naslovi im nisu jednostavni za čitanje pa na razne, kreativne načine nastoje i književne klasike približiti učenicima.

“Svakodnevno sam s učenicima i mogu reći da slabo čitaju i to se može vidjeti u njihovom pismenom i usmenom izražavanju.” – kaže Josipa Trinc, profesorica Hrvatskog jezika u Industrijsko-obrtničkoj školi. “Promijenila sam način kako obrađujemo lektire. Čitamo na nastavi, analiziramo, prepričavamo i onda dobivaju zadatke. Na taj način svi sudjeluju i čitaju. Važno mi je da pročitaju s razumijevanjem jer će im to ostati u sjećanju i lakše će naučiti.”- pojašnjava.

“Morate biti strašno kreativni, posebno kada su u pitanju romani koji im nisu bliski. Sve ono što nije klasično, što je novije, to će im probuditi maštu i kreativnost pa im čitanje i razumijevanje štiva ide lakše. Kada vide moj trud i trud mojih kolegica i sami radije prihvaćaju knjigu u ruke.”- dodaje Andrea Divić, profesorica Hrvatskoj jezika i književnosti u novogradiškoj Gimnaziji. 

Komentari
Prethodni članakNastavlja se Mjesec hrvatske knjige: U Gradskoj knjižnici održane interaktivne radionice
Sljedeći članakVeliki uspjeh Novogradiščanina Luke Kumića na ultramaratonu u Sarajevu – stigao i poziv reprezentacije Hrvatske