“Njihovu tužbu protiv Udruge, kojom ne samo da traže novac, nego žele blokirati njezin rad u cijelosti, držimo: s jedne strane nedopustivim pritiskom na institucije sustava, koje se ovim problemom bave skoro godinu dana, a s druge strane nemoralnim ucjenjivanjem Udruge da – ako im ne predamo novac, nećemo moći skrbiti o 32 djece svojih članova koji su, kao i pokojna Nora, napadnuti malignim bolestima”.

Budući da smo, u više navrata, pisali o temi koja je postala planetarno poznata, umjesto uvoda, sve nedovoljno informirane upućujemo neka pogledaju priložene ‘vezane članke’. Uglavnom, nakon što je Udruga ‘Hrabro dijete’ odbila predati, od humanitarne akcije “Nora hrabro dijete …”, preostali novac Norinim roditeljima: Đani Atanasovska i Ivici Šitum, oni su odlučili privatno tužiti Udrugu.

 

Uz stručnu pomoć odvjetničkog ureda Španović iz Zagreba, Atanasovska i Šitum – Općinskom sudu u Novoj Gradiški – podnijeli su “Tužbu i Prijedlog za izdavanje privremene mjere” kojom, u stvari, tvrde:

Prvo, da je humanitarna akcija organizirana radi prikupljanja novčane pomoći za Noru Šitum, odnosno da je pokojna Nora bila njezin korisnik.

Drugo, da je namjera osoba koje su uplaćivale donacije na račun Udruge bila usmjerena isključivo prema pokojnoj Nori Šitum – kako bi se pridonijelo njezinom liječenju.

Treće, da je novčana pomoć prikupljena na računima Udruge ‘Hrabro dijete’ i da se sad nalazi na tim računima (u ostatku).

Četvrto, da su organizatori humanitarne akcije obvezni prikupljena financijska sredstva voditi na izdvojenom računu idodijeliti ih korisniku po završenoj humanitarnoj akciji.

Peto, Atanasovski i Šitum, kao nasljednici iza pokojne Nore Šitum, smatraju kako je humanitarna pomoć za vrijeme njezinog života postala dio njezine vlastite imovine, odnosno ostavina (nasljedstvo) trenutkom njezine smrti te da ju ‘Hrabro dijete’ neosnovano drži svojom.

Zbog svega navedenog, tužitelji: Atanasovska i Šitum predlažu sudu neka donese sljedeću presudu:

“Nalaže se Udruzi ‘Hrabro dijete’ neka Atanasovskoj i Šitumu isplati 4.118.549,73 kuna sa zakonskim zateznim kamatama tekućim od dana podnošenja tužbe pa do isplate, po stopi koja se određuje za svako polugodište, uvećanjem eskontne stope Hrvatske narodne banke…”.

Za razliku od Atanasovske i Šituma, koji smatraju kako je novac njihov, Udruga ‘Hrabro dijete’ u to nije sasvim sigurna, jer ne postoji nedvojbena zakonska podloga za postupanje u takvim slučajevima. Zbog toga i jesu zatražili tumačenje u nadležnim državnim institucijama te prema njihovoj preporuci i postupaju – ukupno preostali novac drže na računima Udruge, do konačne odluke mjerodavnih.

 

 “Prema nalazima više državnih inspekcija, Udruga je novac, preostao od akcije ‘Nora…’, sačuvala u cijelosti. Da nije tako Atanasovska i Šitum ne bi imali što potraživati. Njihovu tužbu protiv Udruge, kojom ne samo da traže novac, nego žele blokirati njezin rad u cijelosti, držimo: s jedne strane nedopustivim pritiskom na institucije sustava, koje se ovim problemom bave skoro godinu dana, a s druge strane nemoralnim ucjenjivanjem Udruge da, ako im ne preda novac, nećemo moći skrbiti o 32 djece svojih članova – koji su, kao i pokojna Nora, napadnuti malignim bolestima.

Iako to držimo nepotrebnim, Udruga nema ništa protiv da Sud donese odluku o daljnjem načinu čuvanja novca, dok institucije sustava ne odluče kome on pripada i u koje svrhe se smije trošiti. Međutim, energično se protivimo blokadi rada Udruge i njezinih sredstava, koja nisu prikupljena akcijom ‘Nora…'”, kazala nam je predsjednica Udruge ‘Hrabro dijete’, Jasminka Žužić.

Što će, u ponedjeljak, 10. veljače u 10 sati, na prvom ročištu, odlučiti Općinski sud u Novoj Gradiški, ostaje vidjeti.

 

PRILOG:

HRABRO DIJETE – TUŽBA

 

Komentari
Prethodni članakCRNA KRONIKA: Žena smrtno stradala u naletu vlaka u Novoj Gradiški
Sljedeći članakČijalo u Brđanima (photo)