U organizaciji Gradskog muzeja Nova Gradiška jučer je otvorena izložba “Knez iz Bojne – novo poglavlje hrvatske povijesti” kojom su predstavljeni nalazi od iznimnog značaja za ranosrednjovjekovno razdoblje hrvatske povijesti, između druge polovice 7. i 9. stoljeća.
Arheološko nalazište Bojna – Brekinjova Kosa nalazi se na području Grada Gline u Sisačko-moslavačkoj županiji. Smješteno je na visinskom strateškom položaju koji je omogućavao nadzor prometa između Pounja i Topuskog. Ovo dugo zaboravljeno mjesto danas je prekriveno šumom te se nalazi unutar eksploatacijskog polja kamenoloma. Upravo su zbog eksploatacije kamenoloma provedena zaštitna arheološka istraživanja 2011. i 2015. godine kad su nađeni i iznimno vrijedni ranosrednjovjekovni nalazi. S obzirom na valorizaciju i značajnu ugroženost nalazišta zbog eksploatacije kamena je 2016. godine Hrvatski restauratorski zavod počeo sustavno arheološko istraživanje financirano sredstvima Ministarstva kulture RH.

Izložbu je otvorila dr.sc. Marija Mihaljević, muzejska savjetnica i voditeljica arheološkog odjela Gradskog Muzeja Nova Gradiška te koordinatorica ove izložbe. Uputila je zahvale svima koji su sudjelovali u realizaciji izložbe.
Anita Dugonjić, kustosica izložbe naglasila kako se radi o jednom vrlo važnom nalazištu za Hrvatsku arheologiju. Istaknula je kako je u realizaciju ovoga projekta uključeno više institucija; Hrvatski restauratorski zavod kao nositelj istraživanja, Arheološki muzej u Zagrebu, Gradski muzej Sisak, Institut za antropologiju te
Ministarstvo kulture RH.

Izložba je nastala 2019. godine, ali su arheološka istraživanja nastavljena i dalje. Do sada je istraženo približno 20 tisuća kvadrata, a na izložbi su prezentirane četiri grobnice, odnosno ostatci velike aglomeracije, naselja koje je u sebi sadržavalo grobove, peći, bunare i bilo je utvrđeno s visokom drvenom palisadom.

Voditeljica arheoloških istraživanja dr. sc. Marijana Krmpotić potvrdila je važnost pronađenih nalaza, a posebno je istaknula grob Kneza ukopanog u svilenoj odjeći protkanoj zlatnim nitima, dodavši kako su pronađeni i zlatni privjesak s gorskim kristalom koji je služio ako amulet, zlatni novac – solid Konstantina V. Kopronima te na stopalima, uz obuću pričvršćene srebrne i pozlaćene ostruge koje su nastale u franačkoj radionici. “Ovaj kneževski grob može se usporediti s onima njegova suvremenika iz Biskupije kod Knina, jednog od najznačajnijih središta ranosrednjovjekovne hrvatske kneževine, što upućuje kako otkrića s Bojne ukazuju na postojanje jednako snažnog političkog središta na području današnje Banovine, čime se otvara novo poglavlje u poznavanju najranije hrvatske povijesti.” – naglasila je.

Izložba ostaje otvorena do 6. studenog.

Komentari
Prethodni članakU sklopu “2. Memorijalne hodnje bojnik Alfred Hill – za žrtve Vukovara”, Pukovnija vojne policije posjetila Novu Gradišku
Sljedeći članakSloga Nova Gradiška sutra dočekuje Graničar iz Županje