U novogradiškom Domu kulture otvorena je izložba vizualne umjetnice i kostimografkinje Ivane Bakal naziva “Ogledala”. Mala je to kritička retrospektiva na kojoj su izloženi radovi ove suvremene umjetnice i kostimografkinje čija ostvarenja obuhvaćaju, uz klasični kazališni kostim i umjetničke iskorake prema skulpturalnom oblikovanju kostima.

Izložbu je otvorila ravnateljica Doma kulture Danijela Juranović koja je prigodnim riječima pozdravila sve prisutne te naglasila da je riječ o iznimnoj, višestruko nagrađivanoj umjetnici dodavši kako je njezin otac, poznati arhitekt i urbanist Aleksandar Bakal rođen upravo u Novoj Gradiški, 1929. godine.

“Ivana Bakal pripada plejadi iznimno maštovitih hrvatskih kostimografa, čija se rješenja za kazališne kostime mogu svrstati među najsloženije „tekstilne objekte“ u pokretu. Zamišljeni na tragu bauhausovskih kazališnih i baletnih kostima (Oscar Schlemmer), ali i nadrealističkih tzv. simbolički funkcionalnih objekata. Složenost same koncepcije kostima prati i zahtjevna krojačka priprema i dorada, gdje se na tekstil apliciraju različiti dodaci iz drugih materijala, sve do korištenja metalnih, odnosno, željeznih elemenata i okvira.” – naglasila je prilikom otvorenja kustosica Iva Körbler.

Bakal se kostimografijom profesionalno bavi od 1986. godine. Autorica je više od stotinu kostimografija, nekoliko scenografija, dizajnerica je odjevnih i tekstilnih predmeta te autorica velikih strukovnih projekata. Autorica je i urednica monografija o hrvatskoj scenografiji i kostimografiji. Predsjednica je ULUPUH-a i Sekcije za kazališnu i filmsku umjetnost. Članica je i Sekcije za tekstilno stvaralaštvo ULUPUH- a. Vanjska je suradnica – docentica na Diplomskom studiju kostimografije Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu.

Njezin opus pokazuje koliko je odgovorna uloga kostimografa u osmišljavanju dramskog, opernog ili baletnog komada jer dobro osmišljen kostim potencira cijelu psihoemotivnu dramu lika i uloge koju glumac tumači, pojašnjava Körbler. “Ona kroz svoje kostime zadire u one skrivene, nevidljive psihoanalitičke slojeve podsvjesti i nesvjesnog.”

Kazalište i vizualnu umjetnost odabrala je relativno rano. Nakon završetka Škole za primijenjenu umjetnost, upisuje Tekstilno-tehnološki fakultet gdje je već na prijemnom krenula crtati kostime i odlučila da će se baviti kostimografijom. To je potvrdio i skori susret i suradnja s redateljem Vladimirom Gerićem na drugoj godini studija. 

Iako već niz godina vrlo uspješno djeluje u sferi umjetnosti, živjeti od umjetnosti u Hrvatskoj danas je, kaže, izazovno, ali kontinuiranim i kvalitetnim radom moguće je uspjeti. ” Ja sam samostalna umjetnica i ne mogu znati koliko ću poslova raditi. Nekada radim više kostimografskih poslova istovremeno, nekada ne radim kostime dulje vrijeme. Kazališta uglavnom nemaju stalno zaposlenih kostimografa i scenografa. Meni je život pokazao da moram raditi jako puno različitih stvari kao samostalna umjetnica da bih mogla opstati u tom svijetu. Stalno nešto radim jer ne mogu stajati na mjestu i čekati da posao dođe k meni. ” – ističe umjetnica Ivana Bakal.

Izložba ostaje otvorena do 21. listopada.

Komentari
Prethodni članakU Vladinom paketu mjera više od 60 milijuna eura za pomoć poljoprivrednicima
Sljedeći članakDanas slavimo: Domaći radio „puni“ 56 godina