Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak upozorava da broj novozaraženih u Hrvatskoj raste te da je samo pitanje vremena kada će početi docjepljivanje trećom dozom:

Ne znamo još točan datum, no uskoro će se krenuti u docjepljivanje trećom dozom. Prvo će je primiti imunokompromitirane osobe”, najavio je Capak na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite.

Osam europskih zemalja već je uvelo treću dozu cjepiva, dok se u njih 13, među kojima je i Hrvatska, još vodi rasprava. U većini zemalja gdje je uvedeno docjepljivanje trećom dozom se za sada cijepe imunokompromitirane osobe. Capak je izvijestio o izraelskim iskustvima s trećom dozom, nakon što su njome cijepili više od dva milijuna ljudi, naročito starijih od 60 godina. Izraelska studija pokazala je da nakon treće doze cjepiva imunitet izrazito raste, a rizik od obolijevanja je 11 puta manji.

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić rekla je kako je Pfizer već predao Europskoj agenciji za lijekove (EMA) dokumentaciju o učinkovitosti i neškodljivosti treće doze te da se očitovanje EMA-e očekuje u iduća četiri tjedna, što čeka većina europskih zemalja.

S obzirom da šest mjeseci nakon druge doze cjepiva razina antitijela pada na razinu od tri tjedna nakon prve doze, Markotić nije isključila mogućnost da ćemo se ubuduće jednom godišnje cijepiti protiv covida, kao i protiv gripe.

Gordan Lauc, znanstvenik i član vladinog savjeta, u gostovanju ovog tjedna na HRT-u, između ostalog, komentirao je činjenicu da sve više zemalja kreće s trećom dozom cjepiva, a što je najavio i Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

“Treća doza nije nužno loša, ne postoji ništa lošije u trećoj dozi nego što je bilo u drugoj dozi. Znači, ako počnemo gubiti imunitet, dobro ga je obnoviti. Jedan od načina je da dobijemo treću dozu cjepiva. Ono što je rizik pri tome jest činjenica da cjepiva ipak sadrže informaciju samo o jednom proteinu, i to samo o jednoj varijanti tog proteina, i, ako svi budemo zaštićeni samo tim jednim oblikom imuniteta protiv te jedne varijante jednog proteina, onda imamo selekcijski pritisak razvoja varijanti koje će izbjegavati to cjepivo i, kada se takva varijanta pojavi, ima praktički cijelu populaciju koja je nezaštićena”, kaže.

Ističe i da „za razliku od kombiniranog imuniteta od cijepljenja i preboljenja, koji će biti puno širi jer će uključivati različite proteine, uključivat će i neke druge varijante i to je dugoročno gledano puno sigurnije i puno održivije nego kontinuirano cijepljenje.”

Ipak, nije protiv davanja treće doza, a objasnio je i kome i zašto.

“Naravno, treća doza je dobra, pogotovo za starije osobe i one kojima fali imunitet. Vidjeli smo u istraživanju koje je nedavno provedeno u domovima za starije osobe da je trećina onih koji su cijepljeni s dvije doze već počela gubiti imunitet. Mislim da je u takvim situacijama treća doza nešto dobro”, dodao je.

Komentari
Prethodni članakPočela druga faza Žujine kampanje ‘Čuvaj, pazi, ne bacaj!’
Sljedeći članakJoš jedna biciklijada Biciklističkog kluba Psunj: Obilazak posebnog rezervata šumske vegetacije Prašnik