Nakon Čazme i Rovinja, još hrvatskih gradova odlučio se za ukidanje vatrometa na Silvestrovo. U Opatiji ove godine, kao ni prošle, neće biti dočeka Nove godine uz pucnjavu, a za drugačiji doček odlučili su se i Samobor i Labin. Podsjetimo, Prijatelji životinja pisali su brojnim gradovima diljem Hrvatske kako bi ih potaknuli da uvedu bolje, ekološki prihvatljivije opcije koje ne uznemiruju životinje. Čazma i Rovinj odlučili su se za laserski light show, dok će Opatija imati tradicionalan doček kao i prijašnjih godina.

Ovo nije prvi put da se Opatija odlučila na ukidanje vatrometa. Kako su nam potvrdili, ni prošle godine nisu organizirali doček Nove godine uz pucnjavu. “Opatijci ne vole baš vatromet, to je nekako bilo naroda i mi to osluškujemo. Govore da to remeti mir i njima i njihovim životinjama. Imat ćemo zato tradicionalan doček,“rekli su nam iz Grada. Odlučili su stoga donirati iznos od pet tisuća kuna Liburnijskom društvu za zaštitu životinja “Lunjo i Maza”. „Sve ovo krenulo je od udruga za zaštitu životinja i naravno da smo se odlučili za njih. To je iznos koji je recipročan onome koliko bi grad inače potrošio na vatromet“, dodali su.

Prijatelji životinja već dugi niz godina skreću pozornost na znanstveno dokazane činjenice da eksplozije vatrometa i petardi izazivaju panični strah i stres kod kućnih ljubimaca. S obzirom na to da je njihov sluh daleko istančaniji od ljudskoga, velik broj mačaka i pasa ugine od srčanog udara. “Tijekom blagdana, skrbnici pasa često su prisiljeni psima davati sredstva za smirenje, a u to vrijeme našoj i srodnim udrugama građani u velikome broju prijavljuju nestanak kućnih životinja koje su prestravljene pobjegli”, rekli su iz Prijatelja životinja.

Osim negativnog utjecaja na životinje, pirotehnika slično djeluje i na okoliš. Dok psima i mačkama izaziva panični napadaj, a pticama dezorijentiranost, u tlu i zraku također radi prilično veliku štetu. Naime, rakete i petarde napravljene su od kemijskih supstanci i izrazito štetne plastike pa tako mogu ozbiljno zagaditi tlo, ali i zrak koji udišemo.  Nakon vatrometa i druge pirotehnike ulice su često prepune smeća od plastike i kartona pa nadalje.

Foto: Internet

Komentari
Prethodni članakZa blagdane Hrvatska očekuje 200 tisuća turista
Sljedeći članakAnsambl flauta Glazbenog odjela nastupio je na Božićnom susretu Matice hrvatske