Tekst u cijelosi prenosimo sa SBplusa U jeku kriminalne afere Predsjednik suda Mirković bježi u mirovinu? Zahvaljujući kakvoći sustava, a ne svojim zaslugama u službi, najvjerojatnije, Mirković će biti (ne)časno umirovljen, a ne nečasno otpušten kao kolega mu i ‘prijatelj po oružju’, dugogodišnji Županijski državni odvjetnik, Stjepan Haramustek.

Jučer objavljen člank ‘Skandal u Županijskom sudu Slavonski Brod’ danas (i) komentiramo novim spoznajama do kojih je došao SBplus. Ne činimo to rutinski – pišući o još jednom kriminalu, medijski nešto atraktivnijem jer je počinjen u pravosudnoj instituciji – nego, primarno, zbog toga kako bi upozorili na mogućnost da ‘šampioni’ predmet usmjere u pravcu osuđivanja nekolicine ‘kokošara’ i time spase rukovodnu strukturu institucije, na čijem vrhu se nalazi Zlatko Mirković, predsjednik Županijskog suda. Naime, u cijeloj aferi, upravo je Zlatko Mirković najodgovorniji, jer je svojim notornim nečinjenjem, osigurao preduvjete za višegodišnje sustavno činjenje kaznenih djela.
I sam uvidjevši kako mu reference padaju k samom dnu, odmah po izbijanju požeške afere, Mirković je od šefa Hrvatina zatražio prijevremeno umirovljenje s 1. listopadom 2015. godine.

Sudac koji nije želio zažmiriti

Novo klupko počelo se odmotavati u ožujku ove godine, nakon prijave koju je požeški sudac, Damir Ronko, podnio protiv odgovornih u sudskom kancelu (pisarnici) – jer nisu ispravno postupali s evidencijom (ne)plaćenih sudskih pristojbi, odnosno kazni, za Općinski i Županijski sud.

Postupajući po Ronkovoj prijavi upućenoj predsjednici Općinskog suda, ministar pravosuđa, Orsat Miljenić, u požeški Sud uputio je šest inspektora koji su pet dana češljali predmet. Odmah na početku istražnog procesa, utvrdili su kako je razina poslovanja u pojedinim segmentima suda ispod razine i za hrvatsko pravosuđe te su odlučili, istog časa, za početak, suspendirati šeficu računovodstva, Ružicu Pavlek.

U kojoj mjeri, u tim sudovima, vlada anarhija vidljivo je i iz činjenice da šeficu Pavlek nije bilo moguće suspendirati jer Sud, ni danas, nema odgovarajući Pravilnik. Djelujući preventivno, naciljana Pavlek, istog časa, otišla je na bolovanje, s kojeg se vratila na posao kad je ustanovila da, zasad, može biti mirna.

Policija (ni)je završila svoj posao

Nakon što su, paralelno s inspekcijom, policijski službenici PU požeško-slavonske proveli kriminalističko istraživanje nad 45-godišnjim Draženom Krstanovićem, hrvatskim državljaninom s područja grada Požege – zbog osnovane sumnje da je počinio kaznena djela ‘Prijevare’ i ‘Krivotvorenja isprave’ – jučer u 13 sati predali su ga pritvorskom nadzorniku u pritvorskoj jedinici Policijske uprave požeško-slavonske.

Danas u 13 sati, dežurni sudac odlučio je pritvorenika ostaviti u istražnom zatvoru, vjerojatno, sve do okončanja procesa, zbog mogućeg bijega. Naime, Krstanović je, svojevremeno, kao šef požeške poslovnice Tiska, bio osuđen na zatvorsku kaznu, ali je uspio pobjeći u Bosnu i Hercegovinu gdje je ostao do zastare predmeta.

Dakle, uhićenjem jednog od korisnika kriminalnih usluga djelatnika ‘poslovnice’ Županijskog suda u Slavonskom Brodu, započeo je postupak i kriminalističkog istraživanja slučaja organizirane pljačke državnog proračuna unutar institucije zadužene za čuvanje pravnog poretka.

Ambiciozna sutkinja  

Za vrijeme predsjednice požeškog Općinskog suda, Marije Balenović, navodno, bila je javna tajna kako su Dražen Marjanović i pokojni Krunoslav Josipović sa suradnicima, svoja zanimanja ‘ovršni izvršitelj i ‘ovršni upisničar’ potpuno privatizirali na način da su često sami odlučivali koliko će ubranog novca od pristojbi i kazni uplatiti u državni proračun, a koliko će zadržati za sebe i svoje suradnike.

Uplašivši se kako bi joj to moglo štetiti u kandidaturi za županijsku sutkinju, 2008. godine, na djelu uhvaćenog Marijanovića predsjednica Balenović promovirala je na mjesto ‘sudskog upisničara’, a dokazni materijal, navodno, uništila i na taj način aferu zataškala.

Kako se povijest ponavlja vidljivo je iz činjenice da je, tijekom najsvježijeg incidenta s kriminalom u Sudu, Marija Balenović – sad već kao ozbiljna kandidatkinja za sutkinju Vrhovnog suda (sic!) – od aktualne predsjednice Općinskog suda, Snježane Polgar, prema nekim indicijama, tražila je neka se i ova afera zataška.

Kontaminiran Mirkovićev sustav

U kojoj mjeri je, međutim, Mirkovićev sustav kontaminiran kriminalom te ga, kao takvog, više nije moguće održati, vidljivo je iz činjenice da je prvo-prijavljena sudska službenica, Višnjica Mlinarić, odmah po prijavi suca Ronka, mogla otići na bolovanje i započeti proces umirovljenja.

Dakle, tijekom mogućeg ozbiljnijeg nadzora ove pravosudne institucije, bilo bi opravdano istražiti zbog čega sudac županijskog suda, Predrag Dragičević, nije imao dovoljno materijala za pokretanje istražnog postupka (i) protiv Višnjice Mlinarić koja, navodno, od svih u lancu, najviše zna o suradnicima, zaštitnicima, načinu i obujmu oštećenja državnog proračuna?

Koliko su potrebne izvanredne, a ne redovite, istrage ponajbolje govore izjave sadašnje predsjednice Općinskog suda, Snježane Poldnar, koja za kriminal unutar njezine institucije javno optužuje građane.

Mirković osigurava kontinuitet u načinu poslovanja

Iako smo, u više navrata, upozoravali predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske, Branka Hrvatina, na nedopušteno ponašanje potčinjenog mu Zlatka Mirkovića, on nije pokrenuo postupak njegove smjene s funkcije predsjednika Županijskog suda. Tek nakon što smo dokazali kako je za 50-ak članova interesne skupine Sočković-Bešlić osigurao veću nepripadnu materijalnu korist, Mirković je sam podnio ostavku na funkciju predsjednika Županijskog izbornog povjerenstva.

Uvidjevši kako mu reference padaju k samom dnu, odmah po izbijanju nove, požeške, afere, Mirković je od šefa Hrvatina zatražio i prijevremeno umirovljenje s 1. listopadom 2015. godine. Želeći po svaku cijenu zadržati kontinuitet u načinu rada, za vršitelja dužnosti predsjednika Županijskog suda, Mirković je Hrvatinu predložio Mirka Svirčevića.

Isto je učinio nedavno predloživši Svirčevića za njegova nasljednika i na funkciji predsjednika Županijskog izbornog povjerenstva.

Od trolista ostala tek jedna latica

Zahvaljujući kakvoći sustava, a ne svojim zaslugama u službi, najvjerojatnije, Mirković će biti (ne)časno umirovljen, a ne nečasno otpušten, kao kolega mu i ‘prijatelj po oružju’, dugogodišnji Županijski državni odvjetnik, Stjepan Haramustek.

Kako će proći posljednji iz tog ‘bratskog’ trolista, Svirčević, ostaje vidjeti. Ako bude imenovan šefom svih šefova brodsko-posavskih i požešk-slavonskih građanskih i kaznenih sudova.

Autor: Sbplus/Jerko Zovak

Komentari
Prethodni članakVi ste naš ponos!
Sljedeći članakMilanović: Hrvatska je porazila jednu zločinačku politiku