Tribinom „Međuresorna suradnja kao ključ za uspješnu borbu protiv ovisnosti”, održanoj u Gradskoj vijećnici Grada Nova Gradiška u organizaciji Povjerenstva za ovisnosti i ovisnička ponašanja na području Brodsko-posavske županije, Koordinacijskog tijela za prevenciju ovisnosti Grada Nova Gradiška i Službe za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo BPŽ, obilježen je Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama – 26. lipnja.

O ovoj iznimno aktualnoj temi govorili su izv. prof. prim. dr. sc. Ante Cvitković, specijalist epidemiologije, Senka Gabud Gjurčević, dr. med. spec. psihijatrije, diplomirana socijalna radnica Tamara Brezičević i Dubravko Križanović, mag. kriminalistike.

Moderatorica je tribine bila mr. Ljiljana Lukačević, spec. kliničke psihologije.

– Izišla je nova Nacionalna strategija za borbu protiv bolesti ovisnosti i ponašajnih ovisnosti koje su veliki javnozdravstveni problem kako na području naše, Brodsko posavske županije tako i cijele Republike Hrvatske.

Ta Strategija se odnosi na razdoblje do 2030. godine i njen rezultat bi trebao biti izrada akcijskih planova s konkretnim aktivnostima koje će se provoditi u pojedinim gradovima i županijama.

Uloga Županijskog povjerenstva je da napravi takvu Strategiju i za područje Brodsko posavske županije.

Bolesti ovisnosti su bolesti koje uzrokuju ogroman pobol i smrtnost na području cijele Republike Hrvatske. Posebno se ističu bolesti ovisnosti o drogama, pušenju i alkoholizmu.

Alkoholizam je, na neki način, u posljednje vrijeme zapostavljen, ali kada se vidi pobol, odnosno morbiditet i mortalitet od problema izazvanih alkoholizmom vidi se da je taj problem onda veći od problema ovisnosti o drogama, pušenju i kockanju zajedno.

Strategija je prepoznala i bolesti ovisnosti o kockanju i internetu. Primijećeno je da djeca tijekom radnog dijela tjedna dva do tri sata, pa čak i četiri, a vikendom i više provode na internetu.

Kroz prioritete ova je Strategija definirala određene stvari poput smanjenja potražnje, prevencije kod mladih i jačanja i razvoja liječničke „infrastrukture”.

Činjenica je da je kroničan nedostatak kadrova, u ovom trenutku nedostatak je psihijatara i psihologa koji bi mogli adekvatno odgovoriti ovim problemima.

Nova javno zdravstvena mreža je u izradi i vjerujemo da će se prepoznati ovaj problem tako da će se timovi ojačati s psiholozima. Današnja je tema upravo prikaz te nove Strategije s određenim aktivnostima koje bi trebale proizaći i iz nje i prikaz rada Službe za mentalno zdravlje, izvanbolničko liječenje i prevenciju ovisnosti – istaknuo je dr. Ante Cvitković.

 

Komentari
Prethodni članakPorasla prosječna plaća u Hrvatskoj; najplaćeniji u djelatnosti Vađenje sirove nafte i prirodnog plina
Sljedeći članakZavršen 5,5 mil € vrijedan projekt izgradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) aglomeracije Nova Gradiška