Teško da bi se usvajanje novog zaduženja grada za 11 milijuna kuna glavnice, ili, malo manje od 15 milijuna s kamatama moglo nazvati pobjedom, mada je glatka većina pozicije – svih stranaka u Vijeću osim SDP-a – funkcionirala savršeno: 11 glasova “ZA” nasuprot 6 uzdržanih glasova SDP-a. Prije bi se reklo da su dugoročnim kreditom u zamjenu za kratkoročne obveze koje prijete bankrotom proračuna – i to ako Vlada odobri zaduživanje Grada – izborni pobjednici nevoljko progutali gorki lijek za stare grijehe prethodnika.

– Stanje je još crnje od  onoga za što vi tvrdite da nije, gosp. Mokricki. Sve što sam rekao u izvješću o financijskom stanju grada na prvoj sjednici je točno, s time da uopće nismo govorili o stanju u gradskim tvrtkama – DING-u, Slavči, Gradskom radiju, Suvenirnici – gdje je situacija za Grad gotovo bezizlazna,  replicirao je gradonačelnik Željko Bigović SDP-ovom vijećniku u raspravi koja je zbog novog zaduživanja Grada trajala puni sat. 

 

Podsjetimo, riječ je o prošlogodišnjem kreditu za izgradnju objekata i uređenja komunalne infrastrukture, objekata i opreme u Industrijskom parku od 10 milijuna kuna kojega je bivši saziv gradskih vlasti – bez odluke Gradskog vijeća – progurao na sjednicu Vlade koja ga je prvo rutinski odobrila a zatim poništila nakon što je upozorena na manjkavu dokumentaciju. Od doznačenih 10 milijuna kuna Grad je prošle godine potrošio 7 milijuna koje je po nalogu Ministarstva financija naknadno morao vratiti, i to otkuda: ne iz gradskog proračuna – jer tolikog novca nije bilo –  već iz odobrenog minusa po žiro-računu Grada koji sada u 2013.g. pritišće i ispražnjeni gradski proračun i novi saziv gradskih vlasti. Krajnji rok za podmirenje minusa u poslovnoj banci od skoro 8 milijuna kuna je do 28.prosinca.

 

Nakon brojnih replika u kojima su SDP-ovci poentirali kako je kredit “zapravo program bivšeg gradonačelnika” po kojem se “onda pljuvalo” a sada se opet usvaja što znači da je samo “izgubljeno dragocjeno vrijeme”  i amandmana u kojem su tražili  da se kredit utroši strogo namjenski, novo zaduživanje je usvojeno većinom glasova a amandman odbijen. – Može se zabavljati kako god tko hoće i imati razne prijedloge i ideje  ali se jedino gradonačelnika pita kako je utrošen novac i jedino gradonačelnik odgovara za trošenje novca. Zatražio sam od svih gradskih službenika da me upozore na bilo kakvu nezakonitost koja bi se mogla dogoditi i to službeno, putem gradskog urudžbenog zapisnika, replicirao je gradonačelnik Bigović.

 

PALO IZVRŠENJE PRORAČUNA ZA 2012.GODINU, SMANJEN KOMUNALNI DOPRINOS

 

Opća ocjena pozicije: potrošeno je više nego što su prihodi dopuštali, trošenje novca bilo je netransparentno a gradonačelnik je mimo proračuna trošio novac odobrenog minusa po svojoj volji, na investicije koje nije odobrilo Gradsko vijeće. Iako je u ime SDP-a Marijan Radić predložio da se sa ovom točkom dnevnog reda pričeka do nalaza revizije koja bi mogla ustvrditi kako nije bilo većih nepravilnosti, izvršenje proračuna sa 4 milijuna kuna manjka nije prihvaćeno.

 

U nastavku sjednice usvojen je zajednički prijedlog HDSSB-a i HDZ-a o smanjenju komunalnog doprinosa za legalizaciju  sa 25 kuna na jednu kunu. Prema izračunu Vinka Grgića (SDP) Grad se na ovaj način odriče 21 milijun kuna prihoda od doprinosa u korist građana. Prijedlog SDP-a o smanjenju komunalnog doprinosa i na gradnju i to na još dvije godine koliko će trajati postupak legalizacije vijećnici pozicije nisu prihvatili. – Bez obzira na tešku situaciju izašli smo građanima u susret zbog legalizacije, no Grad isto tako mora imati prihoda i za sve projekte i  potrebe svih građana. U odnosu na ostale gradove u okruženju komunalni doprinos na gradnju je u Novoj Gradiški daleko najniži, kazao je gradonačelnik Bigović.

 

Pri kraju sjednice jednoglasno su usvojena izvješća o izvršenju  programa građenja  i održavanja komunalne infrastrukture a zadnja točka dnevnog reda, izmjene i dopune detaljnog plana uređenja gradskog groblja, skinuta je sa dnevnog reda.

 

Prema najavi predsjednika Vijeća Josipa Mikšića, sljedeća sjednica Gradskog vijeća nakon ljetne stanke trebala bi se održati krajem kolovoza/početkom rujna kada će se na dnevnom redu naći i godišnja izvješća o poslovanju gradskih tvrtki te rebalans gradskog proračuna. Gradonačelnik Bigović najavio je za rujan i sastanak sa svim predsjednicima mjesnih odbora te ponovno uspostavljanje komunikacije sa građanima putem njihovih MO. – Želim da sa mjesnim odborima najmanje dva puta godišnje raspravimo o njihovim potrebama te da svaki Mjesni odbor točno zna što će se i kada raditi na  njihovim područjima.

 

Do početka ljetne stanke gradonačelnika i zamjenike čeka sastanak sa predsjednikom novogradiškog Saveza sportova  i raspetljavanje financijskog čvora u NK Sloga, zatim sastanak sa predstavnicima Konzervatorskog  zavoda zbog nastavka radova na uređenju Starog zatvora (četvrtak) a tijekom tjedna i sastanak sa Nacionalnom zakladom za razvoj civilnog društva i udrugom Prevencija oko daljnjeg rada Ljetne pozornice.  

Autor: Saša Radivojević

 
Komentari
Prethodni članakDječji biblijski klub
Sljedeći članakTjedan dana kasnije- EU i Hrvatska