U organizaciji Matice hrvatske Ogranka Nova Gradiška u prostoru Turističke zajednice Nova Gradiška održano je predstavljanje knjige prof. dr. sc. Josipa Fajdića “Portreti znamenitih Ličana u znanosti i kulturi i njihovih djela”. Knjigu su predstavili dr.sc. Mihaela Markovac, recenzentica, Vinko Tadić, prof. te autor Josip Fajdić, prof.dr.sc.

Uvodnim riječima obratila se Vjekoslava Bagarić, prof., Predsjednica novogradiškog Ogranka Matice, a susret je prigodnom pjesmom obogatila Muška pjevačka skupina KUD-a Drežnik.

Knjiga je napisana u obliku leksikona te kao takva predstavlja hvalevrijedne portrete znanstvenica i znanstvenika, dionika umjetničkih područja kao i osobnih biografskih natuknica. U knjizi se nalaze biografije 106 znanstvenika, umjetnika i kulturnjaka, 90 iz same Like i 16 iz Senja, s izvanrednim postignućima među kojima i 18 akademika, redovnih ili dopisnih članova, 15 s ličkoga područja i trojica iz Senja.

Kako je naglasio autor, rođen je u Lici, u Gospiću gdje je jedno vrijeme radio kao liječnik, a zatim odlazi u Slavoniju. Ta povezanost Like i Slavonije za njega je bila izazov da piše o migracijama u Slavoniju i druge krajeve u vrijeme kada u Lici nije bilo uvjeta za život. Kasnije se, pojašnjava, fokusirao na drugi segment ličke povijesti pa je 2019. izradio leksikon poznatih Gospićana u prošlosti i sadašnjosti, nakon čega je dovršio i ovu knjigu.

“Kada biste danas pitali Hrvate znaju li znanstvenike i umjetnike s područja Like, vjerojatno bi vam istaknuli Nikolu Teslu ili Antu Starčevića. Ali ova knjiga govori o jednoj izrazito bogatoj skupini znanstvenika i osoba u kulturi i umjetnosti s ovoga područja.” – dodaje prof. Fajdić. „Ova knjiga namijenjena je svakom čovjeku koga znatiželja vuče da sazna nešto o povijesti Like odnosno o hrvatskoj povijesti jer oni nisu samo lički znanstvenici, oni su hrvatski znanstvenici.” – zaključuje.

Foto: Danijel Ciprić

Komentari
Prethodni članakDanas je sveta Kata, stiže li nam snijeg na vrata?
Sljedeći članakCernik: održani jubilarni 30. Susreti malih pjesnika Slavonije i Baranje