Prije gotovo jednog desetljeća rodila se ideja o projektu “Spomen sobe” Domovinskog rata, a na inicijativu Arsena Grande, predsjednika Udruge dragovoljaca novogradiške podružnice. Tome je prethodila ideja Ante Vukšića, predsjednika Udruge roditelja poginulih branitelja. U dogovoru s tadašnjim gradonačelnikom grada Nova Gradiška, Josipom Mikšićem i predsjednikom Koordinacije udruga iz Domovinskog rata, Milanom Tomljanovićem, pronađen je adekvatan prostor za tu hvale vrijednu ideju. Danas je “Spomen soba” neizostavni dio Doma hrvatskih branitelja u kojem su smještene sve braniteljske i stradalničke udruge proistekle iz Domovinskog rata s područja Nove Gradiške.

Početno uređenje “Spomen sobe” bio je sveobuhvatan posao koji je uključivao građevinske radove u dodjeljenim prostorima, zatim izradu velikih izložbenih vitrina, smještanje odgovarajućeg namještaja i slično. U volonterskim radovima Udruzi dragovoljaca priključili su se i ostali hrvatski branitelji željni kreiranja prostora koji bi bio trajni svjedok teških vremena stvaranja Republike Hrvatske, naravno događanja na ovim prostorima. I tada i danas sve je rađeno s ciljem jasnog prikaza jednog dijela hrvatske povijesti budućim generacijama.

Cijeli postav “Spomen sobe” čine brojni eksponati: nekoliko tisuća  fotografija, oko 50 sati videozapisa, audiozapisi, dokumentacija, osobni predmeti hrvatskih branitelja pripadnika ratnih postrojbi, osobno naoružanje od ručne izrade do profesionalne, odore, vojne oznake gardijskih brigada koje su ratovale na zapadnoslavonskom ratištu, ratna literaturu domaćih i drugih autora, te brojni drugi. Najveći broj eksponata prikupio je Arsen Granda, a  može se pohvaliti autentičnošću istih.
Fotografija generala Ante Gotovine eksponat je koji mnogima ostavlja prostora za razmisliti o tome koliko dobro poznaju Hrvatsku u vremenima Domovinskog rata? Naime fotografiju je snimio Mario Filipi u Novoj Varoši 1991. godine, a “uhvaćen” je tragičan trenutak u kojem Gotovina, Mato Modrić, Mihajlo Matokanović, Šime Đolan, Ante Zdunić i Krešimir Kastmuller izvlače poginulog branitelja Božidara Glodića, pripadnika “Tigrova”. Malo je poznata činjenica da je generalu među prvim bojišnicama bila  zapravo novogradiška.

U predvorju “Spomen sobe” nalazi se spomen ploča s 156 ispisanih imena u znak sjećanja na poginule pripadnike 121. novogradiške brigade – pukovnije i jednog dijela policije. Dakle nisu zastupljena imena ostalih hrvatskih branitelja koji su poginuli na novogradiškom području, a koji nisu bili pripadnici novogradiške brigade.

Jedna knjižnica je nedavno darovala čak devet vrijednih monografija vojno-redarstvenih postrojbi Domovinskog rata.

1. Jedinica za posebne zadatke MUP-a RH Rakitje (od 05.11.1990. do 15.5.1991.)
2. 1. gardijska brigada “Tigrovi” (od osnutka do 30.6.1996.)
3. 2. gardijska brigada “Gromovi” (od osnutka do 30.6.1996.)
4. 3. gardijska brigada “Kune” (od osnutka do 30.6.1996.)
5. 4. gardijska brigada “Pauci” (od osnutka do 30.6.1996.)
6. 5. gardijska brigada “Sokolovi” (od osnutka do 30.6.1996.)
7. 7. gardijska brigada “Pume” (od osnutka do 30.6.1996.)
8. 9. gardijska brigada “Vukovi” (od osnutka do 30.6.1996.)
9. 1. hrvatski gardijski zdrug (od osnutka do 30.6.1996.)

Arsen Granda planira zajedno s HVIDR-om Nova Gradiška i predsjednikom Pavom Filipovićem ostvarenje jednog programa, a koji podrazumjeva razna predavanja, edukacije i informiranje učenika, studenata i građana na temu Domovinski rat. Kako je sad porastao interes nastavnika i učenika za ratnu tematiku, na što ukazuje i sve veći broj posjetitelja te populacije, došlo je do ideje korištenja velike zajedničke sale u Domu hrvatskih branitelja za realizaciju novoosmišljenog projekta.

U “Spomen sobi” svi posjetitelji imaju priliku upisati se u Knjigu sjećanja, čije stranice su ispisane riječima hvale za uloženi trud i rad u stvaranju “Spomen sobe”, ali isto tako i riječima vječne hvale i slave svim hrvatskim braniteljima.
Svi zaniteresirani građani koji žele posjetiti “Spomen sobu” mogu se javiti Arsenu Grandi, predsjedniku Udruge dragovoljaca Domovinskog rata, na broj mobilnog telefona: 095/8184606

Autor: Dubravka Kovačić

Komentari
Prethodni članakPonovno poplavljeno područje Donjih Bogićevaca
Sljedeći članakDržavno prvenstvo u kuglanju za žene / Foto