U Hrvatskom domu dr. Franjo Tuđman u dvorani “Dr. Ivana Šretera”  održana je  “Večer domoljubne pjesme, poezije i proze” u sklopu 25. obljetnice početka Domovinskog rata u Pakracu, koja se održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović.

Tom prilikom u Pakracu predstavljena je knjiga ”58” HOS U OBRANI VUKOVARA i BOGDANOVACA. Na 248 stranica sa 107 ekskluzivnih ratnih fotografija  autor Damir Markuš Kutina, dragovoljac HOS-a, iznio je djelovanje postrojbe HOS-a u Vukovaru u vrijeme Domovinskog rata.
Grad Kutina je svojevremeno dao najveći broj hosovaca na istočnoslavonskom ratištu u odnosu na druge hrvatske gradove prema broju stanovnika, stoga dragovoljac Markuš s ponosom nosi svoj ratni nadimak Kutina.

Prije četvrt stoljeća Damir Markuš ratni put počeo je u Rakitju u jedinici za posebne namjene MUP-a. Dragovoljno, s još petoricom Kutinčani, u obranu Vukovara se uključio 27. rujna 1991. god kao pripadnik HOS-a. Sve svoje umijeće, znanje, vještine i ljubav prema Domovini Kutina je u satniji HOS-a,  zajedno s njih još 57, dao na raspolaganje  obrani Republike Hrvatske. Pod vodstvom zapovjednika satnija je hrabro branila Grad heroj i to na Sajmištu, a njih 25 poginulih ( od toga troje nestalih ) dali su navrijednije što imaju – svoje živote. Nakon dva teška ranjavanja Markuš se uspijeva u proboju 17. studenog 1991. god. izvući iz okruženog Vukovara u slobodni dio Hrvatske. Vratio se na bojišnicu u Vinkovce, a umirovljen je 2001. godine. Sav žar borbe, agoniju žrtava i bljesak istine Markuš je verlo uvjerljivo dočarao na sinoćnoj promociji knjige, a samim tim za očekivati je kako i njegova knjiga prati razmišljanja i osvrte samog autora na razini dostojnoj zahtjevnije publike.

Istu večer promovirana je knjiga Damira Plavšića Bitka za Vukovar “Ne plači, moj dobri anđele”. Vukovarčeva života priča slična je Markuševoj, ali tragedije i sudbine bolne su svaka na svoj način. Također dragovoljac Domovinskog rata odvažio se staviti na papir svoja sjećana iz teških vremena za lijepu našu. Oba autora su u suradni s Udrugom Hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika na čelu s predsjednikom Miroslavom Ivančićem upriličili glazbeno- scenski spektakl. Naime dio je ovo programa obljetnice obilježavanja početka Domovinskog rata na području Pakraca čiji se službeni dio održava slijedeći utorak, 1. ožujka.

Kulturnu  večer otvorile su članice ženskog pjevačkog sastava KPD “Sloga” pjesmom “Glazbena počast domovini” pod ravnanjem Novogradiščanina profesora Dragana Starivlaha. Održano je i tradicionalno proglašenje najuspješnijih radova učenika pakračkih i lipičkih osnovnih škola na temu “Ratnici svjetla”. Članovi KUD-a “Kamen Sirač“ upotpunili su umjetnički dio programa, a članice KPD-a “Sloga” Ksenija Vacek, Suzana Sudar i Jadranka Kelemen dramskim iskazom prikazale su dijelove tekstova iz promoviranih knjiga. Sudjelovala je i novinarka Dubravka Vukoja interpretiraući jednu od svojih brojnih pjesama na temu Domovinskog rata. Završnu riječ održala je gradonačelnica Grada Pakraca Anamarija Blažević ističući kako je ponosna na mladež i činjenicu kako su, iako vrlo mladi, senzibilizirani o temi Domovinski rat.

no images were found

Komentari
Prethodni članakINDEX DONOSI PRESUDU: Pero Ćorić osuđen je 2010. u Požegi zbog krivotvorenja
Sljedeći članakKrenule pripreme za prijevremene lokalne izbore u Gradu Novoj Gradiški – SDP prikupljao potpise