Danas usvojen Konačni prijedlog Zakona o hrani, objasnila je ministrica Vučković, nadograđen je i unaprijeđen u odnosu na dosad važeći iz 2013., posljednji put mijenjan 2018.,  te je uvažio promjene na nacionalnom nivou, usklađen je s nastalom pravnom stečevinom, propisima o hrani, hrani za životinje, dobrobiti i zdravlju životinja i bilja budući da je uz Ministarstvo poljoprivrede nadležno tijelo postalo i Državni inspektorat. Zakonom se uspostavlja i nacionalna kontaktna točka za suzbijanje prijevara, Državni inspektorat, te uspostavlja nacionalni sustav za suzbijanje prijevara u hrani koji čine Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo financija, Državni inspektorat i Ministarstvo poljoprivrede.

Konačnim pak prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu, nastavila je ministrica Vučković, utvrđuju se uvjeti za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i s njom povezanim dopunskim djelatnostima, koje obavljaju nositelji obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u RH. “Unaprjeđenje zakona odnosi se na administrativno rasterećenje, preciznije određivanje novih nositelja OPG-a, preciznije reguliranje uvjeta za osnivanje dva ili više OPG-ova kako bi se spriječilo umjetno stvaranje uvjeta. Propisuju se uvjeti pod kojima OPG zakonito obavlja web trgovinu, a dodane su i odredbe o upisima i uvjetima za dopunske djelatnosti”, kazala je Vučković.

Na sjednici je usvojen i Konačnog prijedlog Zakona o javnobilježničkim pristojbama čijim se izmjenama uvažava preporuka pravobraniteljice za osobe s invaliditetom te se osobe s invaliditetom oslobađaju javnobilježničkih pristojbi u skladu s propisima koji uređuju provedbu jedinstvenih postupaka vještačenja radi ostvarivanja njihovih prava.

Iz sadržaja zakona izdvaja se materija tarifa javnobilježničkih pristojbi koja će se propisivati uredbom kako je to uređeno za upravne i sudske pristojbe.

“Konačnim prijedlogom propisuje se i oslobođenje od plaćanja javnobilježničkih pristojbi koje javni bilježnici na zahtjev stranaka poduzimaju isključivo radi usklađivanja iznosa temeljenog kapitala dioničkih društava i društava s ograničenom odgovornošću radi uvođenja eura kao službene valute u Hrvatskoj kako bi se postupak konverzije proveo bez naknade. Zakon se usklađuje i s važećim prekršajnim zakonodavstvom te se usklađuju novčani iznosi iskazani u kunama s uvođenjem eura”, izvijestio je ministar Malenica.

Komentari
Prethodni članakVlada najavila nove mjere pomoći
Sljedeći članakOdržana izborna skupština Nogometnog kluba Budućnost iz Rešetara