Prema podacima iz popisa stanovništva iz 2011.g. o brojnosti nacionalnih manjina, kao pripadnici svojih nacionalnih manjina u Novoj Gradiški se izjasnilo 13 Čeha, 13 Roma te 662 građana (4,65 posto) kao pripadnici srpske nacionalne manjine. Drugu najbrojniju manjinu čine građani koji ne izjašnjavaju svoju nacionalnu pripadnost – 132 osobe.

Problem asimilacije Roma – proces kojeg često obilježava politička i ekonomska provokacija –  komentirao je za Radio Novu Gradišku predsjednik Županijskog vijeća romske nacionalne manjine Ibrahim Gushani.

 

– Nadam se da je popis – što se tiče Roma – zaista i točan… Prema našim procjenama, na području županije živi više od 2500 Roma iako ih se tako izjašnjava samo 1178.  Što se tiče Nove Gradiške, službena brojka od 13 Roma u stvarnosti je višestruko veća. Na tom području tradicionalno žive Romi koji su većinom došli sa područja Like i predstavljaju autohtone hrvatske Rome.

 

Razgovarali smo sa Romima u Novoj Gradiški, rekli su nam da se ne žele deklarirati kao Romi, iako žive romskim životom, načinom i tradicijama – neki zbog straha, drugi zbog predrasuda. Kako god se drugačije izjašnjavali problem koji imaju sastoji se u tome što ne mogu uživati prava koja im jamči strateški plan za Rome 2013.-2020.g. – neće moći ostvariti pravo na stipendije za obrazovanje, mjere plana koji se odnose na izgradnju infrastrukture, urbanizaciju naselja, potpore za zapošljavanje i samozapošljavanje…, kaže Gushani.

 

Jedna od najjaktivnijh Čeških beseda u Republici Hrvatskoj, Češka beseda Nove Gradiške i okolice, paradoksalno broji samo 13 deklariranih Čeha. Za razliku od Roma, potomke 2., 3. ili 4. generacije Čeha pogađa socijalno pitomija akulturacija, proces prirodnog utapanja potomaka u kulturni obrazac u kojem odrastaju.  Sličnog je mišljenja i  Zdravko Konjić, član Nadzornog odbora novogradiške Češke besede i delagat u Savezu Čeha u Republici Hrvatskoj.

 

– Stvarni broj Čeha ne znam, nismo se u Češkoj besedi još bavili tim analizama, međutim, popisi iz 2001. i 2011. pokazuju kako se sve više Čeha deklariraju kao Hrvati. Ne znam što bi bio razlog, možda i to što su Česi stara manjina u Hrvatskoj pa su se prilagodili sredini;  puno je mješovitih brakova pa se jedan bračni partner izjašnjava kao pripadnik većinskog naroda kojem pripada drugi partner…

 

Na našoj zadnjoj Skupštini, 16. veljače, potpredsjednik Saveza Čeha Jaroslav Vozab je rekao – isto kao i Ivan Mašek, dopredsjednik Besede iz Slavonskog Broda – “nemojte se stidjeti svoje nacionalnosti i porijekla, u svako doba možete otići u Ured državne uprave i reći želim biti Čeh”.

Većina Čeha je rođena u Hrvatskoj, pa i oni stariji članovi, od 60 do 80 godina, čine 2. ili 3. generaciju koja se stopila sa većinskim narodom. Mislim da je to glavni razlog. Bez obzira na to kako se formalno deklariraju, Čeha ima puno više u Novoj Gradiški i okolici, vole svoju kulturu i sve više starih i mlađih članova uče Češki, kaže Konjić.

 

Kada smo kod materinskog jezika, prema popisu stanovništva 8 od 13 deklariranih Čeha govori Češki, od 13 deklariranih Roma nitko ne govori Romski a od 662 pripadnika srpske nacionalne manjine na području Nove Gradiške 32 ih govori srpski. 

Autor: Saša Radivojević

Komentari
Prethodni članakPrvaci gradske kuglačke lige: Vilenjaci
Sljedeći članakOdržan teniski turnir pojedinaca početnika