Da bi znali tko smo, što smo i kamo idemo, moramo osvijestiti kako povijest ne počinje, ali ni ne završava s nama. Jer, cijeniti i vrednovati tradiciju i kulturno naslijeđe nacije, znači i poznavati je. A, snaga, bogatstvo i veličina tradicije, uči se i spoznaje, baš poput prvih slova, od malena.

Na tom su se tragu, vođeni jedinstvenom idejom nastalom slučajno ( a, poznato je kako se sve originalne zamisli rode, uglavnom na takav način ), pronašli  stručnjaci, djelatnici novogradiškog  Gradskog muzeja i Dječjeg vrtića Nova Gradiška i kreirali sjajan  “proizvod” kroz koji su najmlađim sugrađanima približili pojam kulture, edukacije, njegovanja tradicije, arheologije i etnologije. Jer, muzejski prostori, odavno više nisu mračne, ozbiljne prostorije prepune zastrašujućih, nepoznatih, prašinom pokrivenih artefakata. Pokazala je to današnja kreativna, likovna radionica (  srijeda, 10.srpnja ) pod nazivom “U susret novogradiškom Glazbenom ljetu-muzejske tambure kroz likovni izraz djece dječjih vrtića “, organizirana na inicijativu profesorice Vesne Kolić Klikić, diplomirane  etnologinje i arheologinje, s ciljem predstavljanja muzejske građe i zaboravljenih, tradicijskih instrumenata. 

Jer, bez obzira na činjenicu kako su mali polaznici radionice Slavonci, djeca očeva odraslih na zvuku tamburice, mnogi od njih nematerijalnu baštinu naše regije nikada nisu imali priliku vidjeti. Osim toga, sjajno je bilo naučiti pravila ponašanja u muzejima, ali i po prvi puta u životu, čuti zvuk tradicijskih dvojnica, gajdi, brača ili samice, ali i svirku mađarskog genijalca, pokojnog Janike Balasa, na tamburici. Sjajnu ideju s oduševljenjem je prihvatila i ravnateljica Dječjeg vrtića, Vera Trobić, obzirom kako je u programu pedagoške godine predviđena kontinuirana suradnja s muzejskim, ali i drugim ustanovama u kulturi. Iako su trenutačni, intenzivni radovi na izgradnji, obnovi i dogradnji novogradiškog Gradskog muzeja samo mali hendikep, kreativna radionica Muzeja i Dječjeg vrtića dokazala je kako muzej u svakom trenutku može doći k nama. Jer, tko kaže kako  građa mora uvijek biti izložena isključivo u zatvorenom prostoru ?Nakon što su instrumente dobro upoznali, razgledali i oprezno opipali, onako kako to treba  raditi s muzejskim artefaktima, predškolci su ih odlučili i nacrtati, a nastali radovi idući će tjedan, u ponedjeljak, 15.srpnja, biti predstavljeni svim Novogradiščanima na izložbi postavljenoj u prostoru  Robne kuće. Nastajanje malih umjetničkih djela s pažnjom su pratile odgojiteljice Jasminka Klikić, Sanja Medvedović i Romana Markolović, a najmlađe umjetnike posjetila je i zamjenica gradonačelnika Ljiljana Lukačević.Osim što su  osjetili muzejsku atmosferu, namirisali kulturu, povijest i tradiciju, polaznici radionice, djeca Dječjeg vrtića, kući su otišla s jedinstvenim poklonom, majicom s logom Gradskog muzeja. Slijedeći susret zakazan je u pravom muzeju, onoga trenutka kada naš grad dobije  reprezentativan prostor kakav zaslužuje. Bogatstvo etnologije i regionalna baština kojom se ponosimo, time nas je, definitivno i zadužila.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakZa biološki pročistač Rešetara ubrzano rješavanje imovinsko-pravnih odnosa
Sljedeći članakUređaj kojim i laici mogu spašavati živote