Kada je krajem mjeseca siječnja projekt službeno predstavljen, nazvan je revolucionarnim. Danas, pola godine kasnije, unatoč sjajnim mogućnostima, na terenu sve ovisi o financijskim sredstvima, osvještenosti sredine, ali i proračunskim mogućnostima jedinica lokalne samouprave.

Mobilni defibrilator, europski, ali i civilizacijski standard, aparat koji postavljen na javna mjesta, doslovno spašava ljudske živote, danas je ( srijeda, 10.srpnja ) prezentiran predstavnicima Policijskih uprava Okučani i Nova Gradiška, zalaganjem Gradskog društva Crvenog križa. Kako stvar djeluje u praksi, polaznicima tečaja pokazao je dr.Dragoljub Kocić, upoznavši ih s osnovnim tehnikama pružanja prve pomoći, od kojih brojne, odavno naučene, nužno treba mijenjati. Jer, panika, neznanje i izgubljeno vrijeme predstavljaju najveće neprijatelje pri spašavanju života unesrećenog. 

Defibrilator, uređaj za oživljavanje, koji zahvaljujući glasovnim naredbama, mogu koristiti i laici, trebao bi biti strateški postavljen na javnim prostorima masovnih okupljanja poput kolodvora, trgovačkih centara, stadiona, zračnih luka i ostalih lokacija na kojima se kreće veliki broj ljudi. Projekt predstavljanja, ali i postavljanja defibrilatora su, zamišljeno je tada, trebali provoditi policija, Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Gorska služba spašavanja i Hrvatski Crveni križ, ali je, kako to uvijek kod nas ide, priča zapela na financijama. Iako su neki hrvatski gradovi svoje defibrilatore nabavili i strateški rasporedili, ostali čekaju neka bolja vremena, jer aparat košta 18 tisuća kuna. Ipak, u novogradiškom Gradskom društvu Crvenog križa, kaže njegov ravnatelj Franjo Pavlović, razmišljaju dugoročno i nastoje osigurati potrebna sredstva za aparat koji bi, u početku, služio za obuku djelatnika Hitne medicinske pomoći, vatrogasaca, te predstavnika policije.Statistika kaže kako u Hrvatskoj godišnje srčani udar doživi čak 9 tisuća osoba, odnosno jedna osoba na sat, pri čemu preživi njih samo 900. Uz defibrilatore brojka preživjelih bi se popela na 4 i pol tisuće pacijenata. I pored nevjerojatnih prednosti defibrilatora, predznanje prve pomoći je iznimno važno, jer i korištenje malog, magičnog aparata, zahtijeva poznavanje postupka pružanja umjetnog disanja, kao i klasičnu reanimaciju sa dvije ruke. Upravo je to ponudila i današnja kratka prezentacija i edukacija, iako bi bilo puno bolje kada bi određeni broj defibrilatora bio dostupan i Novogradiščanima. Uskoro, nadajmo se…

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakLjepota tradicije izražena glazbom, viđena dječjim očima
Sljedeći članakHitni sastanak ratara u Novoj Gradiški – cijena pšenice je nerealna