U Osnovnoj školi Ljudevita Gaja danas su najmlađi učenici imali priliku saznati kako se sigurno, vješto i odgovorno ponašati u prometu. Stručni suradnici HAK-a u odjelu članstva prometna preventiva, Mladen Matković i Andrijana Šimunec, održali su dinamičnu radionicu, a u Novoj Gradiški su na inicijativu Autokluba Nova Gradiška. U ime domaćina dočekala ih je ravnateljica škole Helena Kudra, te ispred Autokluba djelatnica Sanja Markolović.

HAK provodi nekoliko tradicionalnih kampanja koje imaju za cilj podizanje svijesti za odgovorno i sigurno sudjelovanje u prometu koje su dio događanja vezanih za podizanje razine cestovne sigurnosti. U sklopu projekta “Vidi i klikni” održana je radionica u Osnovnoj školi Ljudevita Gaja na kojoj su sudjelovali učenici prvih razreda.

Poznavanje prometnih propisa, sigurnosnih pravila i odgovorno ponašanje na cesti vitalni su ponderi svake kampanje.

Sve dosad provođene kampanje, akcije i aktivnosti – kao i ovaj preventivno sigurnosni projekt, dio su misije HAK-a i koncepta cjeloživotnog učenja o prometu i odgajanja za sigurno sudjelovanje u prometu.

Svi detalji o samom projektu su objavljeni na službenim stranicama HAK-a, prenosimo dio:

Ideja programa je UČENJE KROZ ČINJENJE!

Problem malih pješaka – djece u prometu, najčešće je vezan za rizike njihova sudjelovanja u prometu u funkciji pješaka, kao i za siguran smještaj i sjedenje u automobilu – u svojstvu putnika.

Koncept programa „Vidi i klikni“ je usvajanje praktičnih informacija, spoznaja i znanja o:
sigurnom načinu ponašanja u prometu (u svojstvu pješaka ili suputnika u automobilu),
prepoznavanju karakterističnih opasnosti kojima su djeca izložena u prometu,
korištenju nogostupa,
sigurnom prelasku ceste (propisnom i pravilnom prelaženju korištenjem pješačkih prijelaza, rizicima prelaska ceste između parkiranih automobila…),
prolasku raskrižjem,
prepoznavanju znakova koje u prometu daju vozači automobila (pokazivači smjera),
uspostavi vizualnog kontakta / komunikacije pješak – vozač,
propisnom, pravilnom i sigurnom ulasku u vozilo te sjedenju i korištenju sigurnosnih pojaseva u automobili
rizicima zbog nepropisnog i nepravilnog sjedenja i nekorištenja sigurnosnih pojaseva

Održivost ovoga programa sadržano je u činjenici da djeca stječu znanja i iskustva za buduće sigurno sudjelovanje u prometu i utječu pozitivno na eventualna pogrešna ponašanja njihovih roditelja.

Ciljna skupina za ovaj projekt su djeca u dobi od 6 do 7 godina:

zadnje vrtićke skupine (godišta)
prvi razredi osnovne škole

Ciljevi su djecu u dobi od 6 do 7 godina naučiti prepoznati i vidjeti opasnost u prometu, te kako ih učiniti vidljivim za vozače.

Optimalni broj sudionika u skupini je približno 20/25-ero djece (približno jedan razred učenika/jedna vrtićka skupina) po modulu.

Vrijeme potrebno za realizaciju jednoga modula je efektivno 75 minuta (s pripremom i raspremanjem dva školska sata ili oko 90 minuta).

Potreban prostor za realizaciju je školska/vrtićka gimnastička dvorana. Moguće je u vrtićima gdje ne postoji dvorana koristiti drugi odgovarajući prostor.

Program realiziraju dva stručna djelatnika HAK-a.

Trošak za djecu – školu ne postoji!

Sudjelovanje roditelja se postiže tako što djeca dobivaju bojanku – slikovnicu koja predstavlja žalbu djeteta upućenu roditeljima kako bi roditelji postali svjesni da je njihovo uzorno ponašanje prvi i neprikosnoveni primjer djeci i glavni doprinos sigurnosti na cestama.

Autor: Dubravka Kovačić / HAK

 

Komentari
Prethodni članakZa predsjednika Saveza sportova Nova Gradiška ponovno izabran Borislav Vidošić
Sljedeći članakSastanak branitelja – obilježavanje obljetnica