Naš proslavljeni fotograf i umjetnik Damir Hoyka napisao je svoj prvi roman za djecu, pod naslovom “Pustolovine Tizi Enili: Eksperiment”. Riječ je o prvom iz serije romana o desetogodišnjoj djevojčici Tizi Enili, koja s roditeljima, vrhunskim znanstvenicima, živi u izmišljenom gradu Gea na istoimenu otoku. U novogradiškom Domu kulture predstavio je roman učenicima 6.d razreda OŠ Mato Lovrak koje je dovela njihova nastavnica, prof. hrvatskog jezika i fonetike Natalija Golovrški.

Pustolovine Tizi Enili su roman u nastavcima za čitatelje od 7-18 godina, ali pisan na način da bude zanimljiv svima, posebice njihovim obiteljima i edukatorima. Koncept je takav da čitatelj putem napete i zabavne akcijske fabule pune preokreta, spontano dolazi do znanja, metoda učenja i poticaja na razvoj svojih sposobnosti. Roman ‘Eksperiment’ prvi je dio planirane serije.

Glavna junakinja je radoznala desetogodišnja djevojčica Tizi Enili koja s roditeljima vrhunskim znanstvenicima živi u gradu Gea na istoimenom otoku. Tamo pohađa školu u sklopu znanstvenog instituta kojem je ‘misija’ omogućiti čovječanstvu napredak i kvalitetniji život. U toj se školi naprednim edukativnim metodama nastoji otkrivati i razvijati individualne sposobnosti svakog učenika. Tim sistemom nastoji se doskočiti problemima zbog kojih mnogi vrhunski talenti prolaze ‘ispod radara’ ili zbog neprilagođene edukacije ne razvijaju svoje pune potencijale.

– “Tizi pohađa školu u sklopu znanstvenog instituta kojem je misija čovječanstvu omogućiti napredak i kvalitetniji život. Kod djece se naprednim edukativnim metodama otkrivaju i razvijaju individualne sposobnosti. Radnja romana u kojem Tizi prolazi pustolovinu života, događa se u alternativnoj sadašnjosti i kritički se bavi aktualnim temama – od uništavanja Zemlje zbog profita, do razvoja umjetne inteligencije. Jedna od temeljnih ideja djela je da svi imamo sposobnosti učiniti svijet boljim,” – rekao je o romanu njegov autor Damir Hoyka.

Damir Hoyka je, kako kaže, samouki pisac koji voli čitati beletristiku. Govori da je ideja za ovu knjigu izašla iz ideje koja se počela rađati prije pet, šest godina. “Kroz cijelo školovanje i život sam razmišljao kako što efikasnije i bolje napraviti neke stvari u što kraćem roku. Kad imaš djecu u školi vjeruješ da se edukacija može uljepšati i olakšati. Tizi Enili je plod tog razmišljanja i bilješki kroz sve ove godine.”

Objašnjava i kako mu je vrijeme pandemije zapravo dobro došlo da sjedne i piše jer, vjeruje, pisac ne može pisati na mahove. “Htio sam to podijeliti s ljudima, ali generalno kad idem u neki projekt imam ideju koju želim podijeliti s ljudima. Mislim da ako netko ima ideju, i ako je podijeli, da će nakon dijeljenja ona izaći još bolja. Ona se neće moći razviti ako ne dođe do drugih glava.”

Komentari
Prethodni članak“Sačuvajmo stare sorte Cernik 2022“: Sutra razmjena plemki
Sljedeći članakU Gimnaziji školski projekt “Korisno vrijeme slobodno upotrijebi”