Danas je obilježena 25. obljetnica osnutka 121. brigade Hrvatske vojske. Sudionici obilježavanja obljetnice okupili su se na središnjem gradskom Trgu u dopodnevnim satima, a prema programu položeni su vijenci i zapaljene svijeće kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima i prvog predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana.

Ovom prigodom u Društvenom domu upriličena je izložba fotografija “Da se ne zaboravi” u organizaciji Udruge udovica poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Nova Gradiška. Sadržaj izložbe prezentirala je predsjednica Udruge udovica Vjekoslava Karešin. Na izložbi je prikazana povjesnica brigade, grbovi nastali tijekom Domovinskog rata, agresijom razrušeni domovi, bolnica, vrtići, škole i crkve, hrvatski branitelji, ratne postrojbe i sjećanje na poginule i umrle hrvatske branitelje. “Junake moralne snage i svijesti moramo čuvati u pamćenju i molitvi. To nam nitko ne može zabraniti, jer to dugujemo njima i njihovoj djeci. Danas im ne možete stisnuti ruku, zahvaliti na učinjenom, ne možete s njima podijeliti sjećanje, jer njihov život bijaše zalog slobodne Domovine. Zajedno s vama moramo govoriti o njima i svjedočiti u njihovo ime,” zaključila je Karešin.

U ime domaćina okupljene je pozdravila dogradonačelnica za društvene djelatnosti Vesna Đapić čestitajući obljetnicu osnutka brigade pritom želeći svima zdravlje i veselje. Zahvalila je hrvatskim braniteljima na svemu što su učinili za našu Domovinu. Darko Radić govorio je u ime Koordinacijskog odbora za obilježavanje značajnih obljetnica iz Domovinskog rata. Istaknuo je važnost današnjeg datuma i želju da se povijesna saznanja prenesu na nove generacije.

Župan brodsko – posavski Danijel Marušić podsjetio je sve da bez obzira što godine prolaze, bol za poginulima, umrlima i nestalima ne prolazi nikada. “Brodsko – posavska županija je, kao i naša Domovina, utemeljena na krvlju, životima onih kojih više nema, na našim herojima. Jedna, jedina riječ – uvijek ćemo biti svi skupa i svi zajedno,” riječi su župana Marušića.

Josip Zvirotić , brigadni general Hrvatske vojske u mirovini, ratni zapovjednik jedne od najelitnijih hrvatskih brigada iz Domovinskog rata – 3. gardijske brigade “Kune” također je nazočio proslavi. Dio ratnog puta upisao je u našem kraju, na što su domaći suborci iznimno ponosni i zahvalni. Obratio se okupljenima:” 21. rujna 1991. godine dobio sam zapovijed da preuzmem zapovjedništvo nad operativnim štabom Nova Gradiška. Došli smo, ostali i evo nas sad koji smo preostali, opet ovdje. Imate jedan od najljepštih spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Održavajte ga, posjećujte ga i sjećajte se. Ako sjećanja prođu, uzalud smo radili sve što smo napravili. Radujmo se što smo pobijedili!”

Umirovljeni pukovnik Mato Modrić, predsjednik Udruge ratnih veterana 121. brigade Nova Gradiška, poručio je hrvatskim braniteljima da budu jedinstveni, te da upravljanje Domovinom predaju mladim, školovanim generacijama. Zahvalio je svima na odazivu, te izrazio želju da slijedećih godina broj okupljenih bude još veći. Prisjetio se najtežeg dana novogradiških ratnih vremena, kada je prema službenim evidencijama poginulo 11, a teško ranjeno 50 osoba. Ove godine na obilježavanju najkrvavijeg dana našeg Grada, nazočilo je svega nekoliko osoba, što je umirovljeni pukovnik istaknuo kao tragediju društva. Zaključio je kako se okupljeni ne mogu veseliti, ali mogu evocirati uspomene i “naše umrle svake nedjelje preporučiti dragom Bogu na Svetoj Misi”.

Ratni zapovjednik 121. brigade, umirovljeni brigadir Josip Mikšić govorio je o ratnom putu brigade, značajnim datumima akcija i operacija u kojima je sudjelovala brigada, te o suradnji s drugim postrojbama koje su pomagale obraniti naš Grad. Iznio je sve važne podatke brigadi, ali i neke činjenice koje su prvi put ugledale svjetlo dana: “Početkom listopada 1991. godine, meni kao zapovjedniku i zapovjednom stožeru u Novoj Gradiški, sredstvima javnog informiranja agresor šalje ultimatum koji je inače napisan na ćirilici. Prvi zahtjev je bezuvjetna predaja ljudstva i naoružanja, a drugi njihov zahtjev je bio ako ne prihvatimo predaju da će razoriti Grad i nanijeti ogromne ljudske žrtve. Za sve to ćemo mi snositi odgovornost. Zato sam izdao zapovijed o odsudnoj obrani Grada što drugim riječima znači da agresor može ući u Novu Gradišku samo preko nas mrtvih branitelja. Stvorili smo neprobojni bedem!”

Umirovljeni pukovnik Adam Tomičić govorio je kao izaslanik Ministarstva branitelja. Pozdravio je sve u ime ministra branitelja, umirovljenog brigadnog generala Hrvatske vojske, Tome Medveda. Izrazio je žaljenje zbog broja okupljenih pripadnika nekadašnje 121. brigade. Između ostalog govorio je o lažnim hrvatskim braniteljima i invalidima, te o problemu koji se nedavno pojavio prilikom obilježavanja Dana antifašističke borbe. Naime podsjetio je odgovorne da se na Spomeniku poginulih hrvatskih branitelja ne mogu polagati vijenci na taj dan, jer tamo su uklesana  imena poginulih hrvatskih branitelja.

Svečanosti je nazočio i izaslanik ministra obrane Republike Hrvatske Josipa Buljevića i načelnika Glavnog stožera oružanih snaga Republike Hrvatske generala zbora Mirka Šundova, brigadni general Siniša Jurković. Kao “dijete” 121. brigade iznimno je ponosan na sve što je brigada učinila u Domovinskom ratu: “Zato se danas moramo sjetiti poginulih hrvatskih branitelja. Heroja Domovinskog rata. Vitezova koji nas još uvijek budno gledaju. Neka naše misli budu s njihovim obiteljima i s njima danas i svaki drugi dan koji nam gleda u budućnost.” Čestitao je svima dan 121. brigade Hrvatske vojske uz pozdrav : ” Nek’ nam vječno živi Republika Hrvatska!”.

Ratni put 121. brigade Hrvatske vojske:
Novogradiška brigada službeno je ustrojena 27.rujna 1991. godine, a njezina 1. bojna svoj ratni put je počela kao dragovoljačka postrojba Zbora narodne garde 28. lipnja pod zapovjedništvom Željka Žgele koja je prije toga bila 3. bojna 108. brodske brigade. Od zarobljenog oružja u Novoj Gradiški osniva se još jedna bojna koja će postati 2. bojna 121. brigade.
Nakon ustrojavanja 3. listopada, 121. brigada zajedno sa 108. brigadom kreće u svoju prvu akciju, pri kojem je JNA izgubila pet tenkova i dva oklopna transportera. Tijekom studenog brigada vrši nove protunapade i pomiče crtu obrane u smjeru Mašića i Medara.
Na južnoj crti obrane brigada drži položaje na Goricama s 3. satnijom 3. bojne 3. brigade i 99. brigadom.
Od 10. prosinca brigada sudjeluje u zajedničkoj akciji s ciljem uspostave potpunog nadzora nad putem Nova Gradiška – Požega i selima Snjegavić, Golobrdac, Čečavac, Jeminovac, Sinlije, Opršinac, Vučjak Čečavski i Ruševac. Nakon devet dana ( 19.prosinca ) borbi zauzeto je jako neprijateljsko uporište Mašička Šagovina, a 30. prosinca zauzeto je i selo Širinci. Akcija ‘Širinci’ zaustavljena je tek 3. siječnja 1992. nakon potpisivanja Sarajevskog primirja.
Nakon primirja 121. brigada drži položaje naspram 18. korpusa Srpske vojske Krajine, a taktička  skupina dijela brigade  odlazi na istočnoslavonsko bojište.
U jesen 1994. godine brigade se preustrojava u 121. domobransku pukovniju. Zajedno sa pukovnijom brigada je imala 156 poginulih i 536 ranjenih.
Zapovjedništvo 121. brigade HV-e ustrojeno je na temelju zapovjedi ministra obrane Gojka Šuška od 27. rujna 1991. godine. Za zapovjednika je postavljen brigadir Josip Mikšić. Zapovjednik brigade bio je i brigadir Željko Žgela, koji je bio i zapovjednik pukovnije. Ustroj brigade odvijao se u vrijeme najžešćih napada neprijatelja na Novu Gradišku.

Komentari
Prethodni članakUšli smo u 50- tu! foto/video
Sljedeći članakŠkolsko-sportska dvorana u Adžamovcima predana na upravljanje