U nazočnosti visokih predstavnika Vlade, izaslanice predsjednice Republike Hrvatske, države Izrael, predstavnika vjerskog i civilnog života jučer je na židovskom groblju u Cerniku održana komemoracija u podsjećanje na 70 godina od završetka Drugog svjetskog rata. Organizator je manifestacije bila Židovska zajednica Bet Israel, a komemoraciji se pridružio i poznati maratonac Tadija Opačak koji je istrčao dionicu od Slavonskog Broda do Cernika u spomen na žrtve Holokausta u kojem je ubijeno šest milijuna Židova, a među njima čak milijun i pol djece.

Žrtvama i njihovim stradanjima jučer su se poklonili i vijence položili izaslanica predsjednice Republike Hrvatske Nataša Jovičić, posebna savjetnica predsjednice za pitanje Holokausta, izaslanik Vlade RH ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, izaslanik Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Zdravko Ronko, konzulica i zamjenica Veleoposlanice Države Israel Irit Shneor, predstavnici Grada Nova Gradiška, Hrvatskog izraelskog društva, izaslanik biskupa požeškog mons. dr. Antuna Škvorčevića gvardijan cerničkog Franjevačkog samostana fra Josip Vukoja, vladika slavonski Jovan Ćulibrk te predstavnici Židovske zajednice Bet Israel.

Riječi molitve predvodio je glavni rabin Židovske vjerske zajednice Bet Israel u Hrvatskoj Kotel Da – Don.

Nakon paljenja sest svijeća kao spomen na sest milijuna stradalih Zidova u holokaustu o značaju obilježavanja Jom Hašoa, Dana sjećanja i junaštva govorio je predsjednik Židovske zajednice Bet Israel Aleksandar Srećković.

– Holokaust je nesumljivo jedan od najmonstruoznijih zločina u čovječjoj povjesti’, on je jedna velika tragedija koja oslobođa i velike emocije tuge, ali i nade – istaknuo je, između ostalog, Srećković.

Prisjetio se i života Židova na novogradiškom, posebice cerničkom području. No posebno je zahvalio saborskom zastupniku i izaslaniku Sabora RH Zdravku Ronku, rekavši kako je dok je on bio gradonačelnik Požege židovskog groblje potpuno obnovljeno i zapravo je jedini pozitivan primjer u Hrvatskoj poštivanja različitosti i očuvanja kulturne i vjerske baštine i suživota.

Židovska zajednica u Novoj Gradiškoj je uništena u Holokaustu, ubijeno je oko 150 Židova, preživjelo je oko 20, ali više nema Židova u gradu. Židovi su odvedeni u logor Staru Gradišku početkom 1942. i u logor Đakovo . Spasilo se samo nekoliko obitelji sa oko dvadesetak članova.

“Da se stradanje više nikada nikome ne dogodi“, moto je ovogodišnjeg obilježavanja Dana sjećanja i junaštva, pa su i poruke odaslane s ove komemoracije bile poruke mira, tolerancije i zajedništva.

U programu komemoracije sudjelovali su članovi Hrvatskog pjevačkog društva “Tomislav” iz Cernika i zbor židovske vjerske zajednice Bet Israel Mihael Montiljo.

Autor: Sanja Bukvić /photo: Željko Idžotić

Komentari
Prethodni članakFan Club “Miro Gavran”
Sljedeći članakU očima tragovi… ( foto )