Iako smo miljama daleko od Provanse, pa i osječko-baranjske županije, i mi svog “konja za utrku imamo”. I to, doslovno. Jer, ono što nudi Slavonija, a posebno Nova Gradiška, jedinstveni je turističko-tradicijski doživljaj. A, po tome smo, uistinu, posebni i u nacionalnim okvirima.

Tim se tragom vodila i Hrvatska turistička zajednica pri organizaciji redovnog studijskog putovanja novinara s ciljem upoznavanja kontinentalne turističke ponude Hrvatske. U domaćinstvu Turističke zajednice grada, u goste su nam večeras ( četvrtak, 14.studenoga ) stigle ekipe novinara Hrvatskog radija, Zadarskog lista, radija Vox i RTL televizije i oduševljeno prigrlile  Slavoniju, ali i Novu Gradišku. Jer, ono što nudi naš grad, vidjeli su večeras svi, definitivno je specifična vrsta turističke ponude. Ponude koju prati priča i potpuni doživljaj utemeljen na tradiciji, autohtonosti i činjenici kako se, jedino kod nas, paralelno sa suvremenim trenutkom, ono izvorno, starinsko, još uvijek osjeća  u zraku.

Dobrodošlica i uvid u mali dio kulturno-turističko-ruralne ponude kraja gostima je organiziran uz punu trpezu u restoranu s prenoćištem Slavonski biser”, uz pomoć članova Hrvatskog kulturno umjetničkog društva “Trenk”, Čuvara pučke kuturne baštine “Tkanica”, na čelu s Milanom Rosićem, polaznice  radionice necanja, članica Udruge “Zlatne ruke” iz Doline, te ravnateljice Pučkog učilišta Relković, profesorice Marije Karlovčan Subić. Večer je počela na sasvim poseban način, uprizorenjem berbe kukuruza, u izvedbi Trenkovaca, nastavila se kušanjem sarme i proje, skuhane po provjerenoj recepturi jedinstve gastronomske manifestacije u Hrvatskoj, Sarmijade i provijade, a nastavila se predstavljanjem izvorne slavonske frizure-cokla, za što je bila zadužena frizerka-majstorica iz Seoca, Ljilja Pekić. Istovremeno, novinari, gosti na proputovanju Slavonijom, mogli su naučiti priču o necanoj čipki, vrsti čipke koja se izrađuje jedino u novogradiškom kraju, a vještinu izrade od zaborava čuvaju mještanke Orubice, Marica Sverić i Anka Gregorić. Kako necanje i izrada čipke na jedinstven način ne bi zauvijek bila zaboravljena, u tijeku je i pokušaj zaštite, ali  i dobivanja statusa nematerijalnog kulturnog dobra. Krbez, još jednu sasvim neobičnu i istinski posebnu vrstu slavonskog, brodsko-posavskog ručnog rada, predstavila je Ana Stojić iz Doline, snašu i baju u posebnom ruhu, Milan Rosić, jedan od utemeljitelja smotre “Nismo mladi, al smo lipi”, posebne po tome što naglasak stavlja na ljepotu i očuvanost ruha narodnog, slavonskog. Istovremeno, ono što gostima nije trebalo posebno predstavljati, svakako je naša gastronomska i enološka ponuda, po kojoj su, Slavonci, ionako, prepoznati diljem svijeta.

Turizam s okusom i mirisom, turizam s doživljajem bio je, složili su se svi gosti, istinski doživljaj za oko, uho i nepce. Ono što nas, kao domaćine sada očekuje, svakako je snažna promidžba, za koju bi trebalo naći novca. Jer, potencijala imamo, potvrdila je i predstavnica Hrvatske turističke zajednice, Petra Posilović, ističući kao brend upravo naše jedinstvene manifestacije. Nadajmo se kako će priču o turizmu i kulturno-tradicijskoj baštini Slavonije koja živi u srcu Nove Gradiške, ekipe novinara prenijeti u svojim medijima u obliku sjajnih reportaža i tako ovaj dio Hrvatske predstaviti brojnim potencijalnim turistima.  Gosti su dobrodošli, a gostoprimstvo i pun stol, ionako nikada nisu bili upitni u ovom toplom  dijelu svijeta .

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakUčenici pobijedili loše profesore i birokraciju (photo)
Sljedeći članak“Žute dunje” iz Cernika objavile spot za “S tobom je bilo dobro” (VIDEO)