Hrvatski sabor je 2004., na prijedlog Vlade, 22. rujna proglasio Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama. Toga su dana donesene i strategije za suzbijanje nasilja u obitelji, te postrožene kazne za nasilnike u spomen na 1999.godinu, kada su na Općinskom sudu u Zagrebu tijekom brakorazvodne parnice, ubijene tri žene, a djelatnica suda teško ozlijeđena.

Globalni podaci pokuzuju kao je više od dvije trećine mladih, u jednom trenutku života, doživjelo   da se  osoba s kojom su u vezi prema njima ponaša nasilno. Neosviještenost i neprepoznavanje nasilja, kao i toleriranje određenih oblika nasilničkog ponašanja, misleći kako je “to normalno”, može dovesti do toga da mladi opravdavaju nasilničko ponašanje, ali i sve oblike rizičnih veza .Mlade žene i djevojke, iz straha od nasilja, ucjena i prijetnji, uglavnom ne napuštaju svog partnera, ili čine to, još uvijek, vrlo rijetko. Kada se i odluče na odlazak, često uslijedi još teži oblik zlostavljanja, fizičkog nasilja, pa nerijetko i smrt.Probleme nasilja u vezi djevojke još uvijek nastoje rješavati same,,te zbog stida ne traže pomoć stručnjaka i relevantnih institucija. Osim toga, Hrvatska još uvijek, što zbog neznanja, neadekvatnih i sustavnih programa prevencije, a što zbog financijskih razloga, nema razrađenu mrežu pomoći zlostavljanim ženama, niti dovoljno takozvanih “sigurnih kuća” u koje se žrtve nasilja mogu skloniti.

 

Prema podacima o zabilježenom stanju i kretanju nasilja u Hrvatskoj za proteklu godinu, stanje je bilo slijedeće: sukladno Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, podneseno je 14 940 optužnih prijedloga, što je za 6, 2 posto više nego godinu dana ranije. Zbog prekršaja počinjenog nasiljem u obitelji prijavljeno je 18 357 osoba. Kada je riječ o spolu, zlostavljači su, još uvijek, najčešće muškarci. Od ukupnog broja počinitelja njih 14 760 bili su muškarci, a u 3597 slučajeva zlostavljač je bila  žena.

 

U istom vremenskom razdoblju policija je na području Hrvatske zabilježila 25 kaznenih djela ubojstva i 50 pokušaja ubojstva. Od toga broja, osam kaznenih djela ubojstva, te 19 pokušaja počinjeno je među članovima obitelji i intimnim partnerima.

 

Stručne institucije već godinama upozoravaju na nužnost postojanja sustavnih preventivnih programa, jer je rad s mladim ljudima koji ulaze u prve emotivne veze, iznimno važan za razvoj kvalitetnog i zdravog odnosa prema partnerima, budući skladan brak,  te prevenciju rodno uvjetovanog nasilja.  Posebna kategorija koju naše  društvo i zakonodavstvo još uvijek nije dovoljno kvalitetno riješilo je nasilje prema osobama drugačije spolne i seksualne orijentacije, te transrodnim osobama.

Komentari
Prethodni članakOdržana 12. po redu Biciklijada u našem gradu
Sljedeći članakNajkrvaviji novogradiški ratni dan