Cijena i dalje iznosi 22 milijuna kuna jer se, smatra stečajni, više nema što spustiti. Odluku o spuštanju cijene donosi Sud, a protiv njezinog smanjenja su razlučni vjerovnici (Zagrebačka banka, Slatinska banka, Porezna uprava i Croatia osiguranje) kao i stečajni upravitelj.

Hoće li se, nakon devet održanih dražbi i sa smanjenom cijenom na svega 24 posto procijenjene vrijednosti (ukupno 22 milijuna kuna), na predstojećoj 26. dražbi zakazanoj na slavonskobrodskom Sudu pronaći kupac pokretnina i nekretnina novogradiškog Sekulića, tvrtke koja je nakon pet i pol godina od početka stečaja u sve lošijem stanju?

Sudeći po prethodnim dražbama – teško. Ni na 25. dražbi održanoj prije ljetne stanke nije bilo zainteresiranih kupaca za pogon Pilane i Tvornice, dok je prošle godine na 17 dražbi prodan pogon Radinosti za 7,1 milijuna kuna.
– Kupili su je razlučni vjerovnici, i pogon iznajmili jednoj požeškoj tvrtki – kaže stečajni upravitelj Zdenko Bešlić.
U Sekulićevu pogonu Pilana i dalje je u zakupu Drvna industrija Nova Gradiška (DING), koja je svojevremeno najavljivala kupovinu tvornice no do danas nema pomaka. Za novu dražbu zakazanu za danas na Sudu, bilo je zainteresiranih kupaca, kaže Bešlić, no do danas nitko nije uplatio jamčevinu za dražbovanje pa ju i ne očekuje.

Cijena i dalje iznosi 22 milijuna kuna jer se, smatra stečajni, više nema što spustiti. Odluku o spuštanju cijene donosi Sud, a protiv njezinog smanjenja su razlučni vjerovnici (Zagrebačka banka, Slatinska banka, Porezna uprava i Croatia osiguranje) kao i stečajni upravitelj.

– Pogon Pilana i dalje je u radnoj je kondiciji, tu se radi, proizvodi na strojevima.. mada je bilo nekih prekida. Iako otežano plaćaju najam i mučim se s naplatom zakupnine, plaćanjem obaveza za struju, vodu itd, ipak nekako ide. Do sada se još nisu odlučili na kupovinu, “izmakao” im je strateški partner” – navodi Bešlić, koji, uz još pet zaposlenih (dva prodavača, pravnik, ekonomista- financijski direktor, spremačica), vodi brigu i o prodaji zaliha namještaja, piljene građe i elemenata te robe kojom DING plaća najam prostora.

– Većina namještaja je prodana, no još uvijek ima zaliha i uglavnom se odnose na krevete, ormare, komode, nešto pločastog namještaja…nove robe po prihvatljivim cijenama veli stečajni upravitelj. Bivšim radnicima, kao vjerovnicima, kojih je nekada bilo 326, iz prošlogodišnje je prodaje Radinosti, podijeljeno milijun kuna.
– U diobi je to 12,5 posto od njihovih tražbina, a s onim što je isplaćeno 2011.godine to je ukupno 38 posto podmirenih radničkih tražbina, od ukupno osam milijuna kuna duga – veli Bešlić i sam iznenađen stanjem na tržištu .

– Nitko nije mogao pretpostaviti da će se stečaj Sekulića razvući preko 5 godina i sa više od 25 dražbi. To je rezultat potpuno propalog tržišta – zaključuje stečajni upravitelj nekadašnjeg drvoprerađivačkog giganta i respektabilne tvrtke, a koja danas kao i brojne druge u Hrvatskoj, proživljeva dane svoje agonije.

Autor: SB PLUS / Marija Radošević

Komentari
Prethodni članakNeka odrastanje bude dječja igra / Foto
Sljedeći članakOmladinac i Sloga prošli u 2. kolo Kupa