U Mjesecu hrvatske knjige i Tjednu programiranja na Dječjem odjelu naše knjižnice održana je posebno poticajna i zanimljiva radionica TAJNA KRIPTIRANE KNJIGE.
Na početku radionice, naša dugogodišnja stručna i kreativna suradnica, posebice iz područja male “NG-STEM REVOLUCIJE” koje smo s IRIM-CROATIAN MAKERS počeli provoditi još prije 4 godine, voditeljica Kristina Slišurić, nagrađivana dipl. informatičarka, predstavila se na neobičan način – napisala je svoje ime čudnim znakovima za koje su djeca uskoro saznala da su dio PIGPEN šifre koju su u nastavku i upoznala. Ubrzo su svi polaznici napisali svoja imena koristeći ovu šifru, kao i Cezarovu šifru koju su također upoznala. Voditeljica je objasnila polaznicima kratku povijesti šifriranja i kodiranja te važnost kodiranja kroz povijest i danas.
U nastavku radionice polaznici su podijeljeni u timove. Svaki tim dobio je nekoliko problemskih zadataka (rebus, sudoku, Dabar zadaci) nakon čijeg rješavanja su dobili šifrirane tragove koje je trebalo dešifrirati. Nakon tri kruga zadataka i tri dobivena traga, polaznici su bili spremni pronaći tajnu knjigu (tragovi su bili: lektira, Ivana Brlić Mažuranić i Hlapić). Tajna kodirane knjige bila je otkrivena! Pronašli smo knjigu “Čudnovate zgode šegrta Hlapića” i razgovarali o njoj i ostalim djelima naše čarobnice bajki i hrvatskoga Andersena Ivane. Na kraju radionice, polaznici su voditeljici napisali šifrirane poruke.
Tijekom radionice sudionici su timskim radom, kroz igru i potragu za tajnom knjigom, rješavajući problemske zadatke uvježbavali računalno razmišljanje, prepoznavali i izdvajali bitne informacije od nebitnih, provjeravali činjenice, prikupljali podatke uočavanjem uzoraka, raščlanjivali probleme na manje dijelove, stvarali algoritme, donosili odluke na sustavan i objektivan način i sve to uz ugodno druženje i nova poznanstva te bez korištenja tehnologije.
Ovakva radionica jedan je način kako djecu u ranoj dobi učiti važnim životnim vještinama na zanimljiv i njima pristupačan način.
Na kraju radionice polaznicima su uručene diplome za sudjelovanje, kao i bedževi Europskog tjedna programiranja. Naravno, bilo je i slatkih poklona uz zajedničko fotografiranje za vesele uspomene koje će svatko od njih “kriptirati” u svome sjećanju.
Tekst: B. D. uz stručnu pomoć Kristine Slišurić
Photo: Renata Matijašević (potpora u radionici) i Biljana Dakić
Komentari
Prethodni članakTražiš posao?! Evo što se nudi na području županije..
Sljedeći članakMeđunarodni je dan samaca; Iskazuje se ljubav prema prijateljima, obitelji, kućnim ljubimcima