I ove zime Uprava šuma Podružnice Nova Gradiška provodi postupak pošumljavanja. Pripreme su počele još 2018.godine u vlastitim rasadnicima, a sada je obnovljeno nekoliko desetaka hektara šuma i to sve autohtonim vrstama drveća poput hrasta kitnjaka.

Za šume kažu da su pluća Zemlje. Svjesni su toga i u Podružnici Hrvatskih šuma u Novoj Gradiški, a tako su i ove zime krenuli s procesom pošumljavanja. Na jednoj od lokacija koju smo posjetili, novogradiška brda, posađen je čisti hrast kitnjak. Površina je to od gotovo 14 hektara, a sada je na njoj posađeno nešto više od 20 000 dvogodišnjih sadnica. Zanimljivo je i da je svaka od sadnica ručno zasađena, bez pomoći strojeva i mehanizacije. Sadnice su na ovoj lokaciji sađene i u posebnoj zaštiti koja se naziva Tulijeva cijev. Najnovija je to Skandinavska tehnologija, a koja se ovdje koristi već godinama. 

Dio površina ipak ove zime iz Hrvatskih šuma ističu neće biti pošumljeno zbog visokog vodostaja. Uz vlastita sredstva, pomogla su i ona iz Europskih fondova. 

Sve sadnice uzgoje u svom vlastitom rasadniku koji se prostire na površini od 18 i pol hektara. Od holtikulture, to jest, jelki, uzgajaju se i sadnice hrasta, jasena i bukve.

Godišnje isporuče oko milijun sadnica pretežno hrasta i jasena i to kao dvogodišnje i trogodišnje sadnice, a rade ih isključivo za vlastitu proizvodnju i pošumljavanje. Posao je to koji zahtijeva brigu tokom cijele godine.

Pošumljavanje degradigranih površina obavlja se i iz gospodarskog razloga, no nikako se ne smije zaboraviti onaj ekološki. Kontinuirano krčenje šuma, uništavanje prirodnih staništa moglo bi u budućnosti imati značajne posljedice na cjelokupni eko sustav.

Uz prirodnu obnovu te primjere poput ovoga gdje pomoć pruža čovjek, šumske prostore možemo i sačuvati za sve buduće generacije, brodportal.

Komentari
Prethodni članakNadoknada fiksnih troškova za siječanj
Sljedeći članakUskoro novi krug prijava za subvencionirane stambene kredite za mlade