DZS će javno oglasiti najvjerojatnije u veljači sljedeće godine da se potrebno prijaviti kao popisivač za popis stanovništva.

Damir Plesac iz Državnog zavoda za statistiku pojasnio kako će se provoditi popis stanovištva, koje su novine i kako postati popisivač. Zavodu za statistiku zakon daje sigurnost da će biti isplaćena sredstva za popisivače. Pripreme teku vrlo ubrzano. Napravili su obrasce za samopopisivanje putem e-građanina i one za popisivanje koje će provoditi popisivači.

Kada je riječ o samopopisivanju kaže da je 830.000 građana barem jednom koristilo sustav e-građanin. Bitno je naglasiti da i ovdje jedna osoba može popisati cijelo svoje kućanstvo. Ako se tročlano kućanstvo popisuje popisivač će zaraditi minimalno 30 kuna, a ako se to kućanstvo samopopisuje to će stajati manje od 10 kuna.

Otkrio je da će biti angažirano oko 8000 popisivača, 1250 kontrolora, 200 instruktora i 45 koordinatora, a bit će angažirani i članovi županijskih popisnih povjerenstava, članovi ispostava i popisnih centara. Sveukupno bi na popisu na terenu bilo angažiran oko 10 000 ljudi.

Procjenjuju da bi prosječno jedan popisivač mogao zaraditi od 5000 do 6000 kuna. “Što više osoba popiše, to će više i zaraditi”, rekao je.

DZS će javno oglasiti najvjerojatnije u veljači sljedeće godine da se potrebno prijaviti kao popisivač za popis stanovništva. Osoba mora biti punoljetna, sa završenom srednjom školom i osnovama rada na računalu. Tada mora slušati instruktažu i položiti ispit pa tek nakon toga postaje popisivač.

Izvor: N1

Foto: Ilustracija

Komentari
Prethodni članakOpćina Nova Kapela: Potpisani Ugovori o stipendiranju s 11 studenata za akademsku godinu 2019./2020.
Sljedeći članakOsjetno pale cijene svih goriva