Od 1. siječnja 2024. godine s novom poreznom reformom ukida se prirez, a Hrvatske općine i gradovi moraju donijeti odluke o stopi poreza na dohodak, a ovaj proces zahtijeva brzu akciju. Gradovi i općine moći će od sljedeće godine odrediti da je porez na dohodak na razini od 20 ili 30 posto, ako im je prirez bio npr. 10 posto, mogu ga povisiti na 22 ili 33 posto, a mogu ga i smanjiti do minimalno 15 ili 25 posto. Ova odluka ne utječe samo na prilagodbu računovodstvenih programa, već također zahtijeva dovoljno vremena za objašnjavanje poslodavcima i svima koji su obuhvaćeni ovom poreznom promjenom.

Izmjene u stopi poreza samo su jedan dio šire slike nejednakosti između općina u Hrvatskoj. Naša zemlja obiluje različitostima – od geografskog položaja i broja stanovnika do stupnja razvijenosti industrije. Ove razlike čine da se postavlja pitanje pravedne raspodjele novca državnih obveznika. „Na ovaj način htjela se je omogućiti veća atraktivnost općinama i gradovima i povećati njihova fiskalna autonomija te fiskalna decentralizacija. Osim što moraju ukinuti prirez, a većina gradova i općina ih ima, daje im se mogućnost da samostalno propišu visinu porezne stope godišnjih poreza za dohodak od nesamostalnog rada, samostalne djelatnosti i drugog dohotka, ali u granicama propisanim zakonom. To će morat učiniti tijekom četvrtog kvartala ove godine.“

Svaka općina ima svoje specifične potrebe i izazove. Iako se mnogi pitaju je li Hrvatska “preopćinjena” ili točnije rečeno pre napućena općinama. Činjenica je da nitko ne želi ukinuti svoju općinu. Svaka općina ima svoju svrhu, povijest i zajednicu koja ovisi o njoj.

Upravo zbog toga je ključno da se donošenje odluka o stopi poreza obavi pažljivo i pravedno, uzimajući u obzir specifične potrebe i mogućnosti svake općine. Također, važno je osigurati da se novac prikupljen putem poreza koristi za poboljšanje lokalnih uvjeta, usluga i infrastrukture, kako bi se osiguralo da svaka općina ostane vitalna i prosperitetna.

Kao dodatan podsjetnik, bilo bi dobro da se odluke donesu prije Božića, kako bi se mogli svi zajedno okupiti na raznim domjencima sa zahvalnostima za ono što smo postigli.

U konačnici, dok razmatramo izmjene u poreznoj politici, trebamo se prisjetiti da su općine temelj naše društvene strukture i da svaka od njih igra svoju ulogu u razvoju naše zemlje. Izazov je osigurati da te promjene budu pravedne i korisne za sve građane Hrvatske.

Mirela

Komentari
Prethodni članakVeliki intervju s direktorom tvrtke EJOT o velikim ulaganjima u Novoj Gradiški i Hrvatskoj
Sljedeći članakOdlični rezultati Karate kluba Nova Gradiška na 1. međunarodnom karate turniru u Ivankovu