„Hrvatska je zemlja koja vas hljebom hrani, grije svojim suncem i bije vjetrom, Hrvatska je naša knjiga napisana i nenapisana.Najčišća je Hrvatska tu, u našem mozgu, u našem srcu, a ako je iz mog oka sada pala suza, ne bijaše to moja suza – već suza nečega u meni, nekog dobrog demona, nekake milostive žene. Svaka zemlja, pa i naša, ima mjesta kao što je ovo, mjesto gdje duša narodna življe diše. Stoga, tržite, nađite, stvorite srce hrvatsko..”

Poetske su to misli oca hrvatske moderne, velikog Antuna Gustava Matoša, u čijem je domoljubno-nacionalnom tonu sinoć ( petak, 21.lipnja ) u prepunom prostoru novogradiške Gradske vijećnice, održana tradicionalna promocija 13.Godišnjaka Matice Hrvatske, zbirke riječi, osjećaja, ideja i promišljanja članova novogradiškog ogranka, jednog od najvitalnijih i najaktivnijih, iako mu je tek 140.godina.

Jer, Matica Hrvatska i svi njeni ogranci, gotovo su dva stoljeća krvotok hrvatstva, kulturna misao nacije, katedrala duha i uma koja ponosno čuva i pronosi jezik, misao i djelo, etnos i demos, predstavljajući ga svijetu kao cjeloviti i istinski dio zapadno europskog civilizacijskog kruga. Potvrdio je to i uvaženi novogradiški gost, dugogodišnji prijatelj Ogranka, Stjepan Sučić, dopredsjednik Matice Hrvatske, parafrazirajući brojne velikane pisane nacionalne misli , opominjući i upozoravajući kako će , sve dok je kulture i onih koji je pronose, biti i Hrvatske. Na tom su se tragu okupili i brojni autori 13.tradicionalnog  “Godišnjaka”, predstavljajući na jednom mjestu sve ono što je Matica Hrvatska u svojoj sredini odradila tijekom prošle godine. Umjetnost, povijest, urbanizam, zdravlje duše i tijela, volonterstvo, poezija i proza, ali i čvrsta vjera- samo su neke od redovnih, ali i novih tema i autora predstavljenih u “Godišnjaku”, koji je, po prvi puta, okupio i brojne mlade autore i suradnike, ( Ana Posavčević, Matea i Martina Škvorčević ), najavljujući novu fazu u životu Matice. Upravo su tu činjenicu, s posebnim zadovoljstvom, pozdravili i brojni gosti, predstavnici onoga što bi se u vrijeme Ljudevita Gaja i slavnih dana Matice, nazivalo intelektualnom elitom nacije, ravnatelji škola, profesori, predstavnici kulturnih ustanova, poklonici pisane riječi, ali i čelni čovjek novogradiškog ogranka, dugogodišnji predsjednik, profesor Josip Ostić.

Rad Matice Hrvatske, novogradiškog ogranka, biranim su riječima pozdravili i predstavnici grada, gradonačelnik Željko Bigović i zamjenica Ljiljana Lukačević, istaknuvši njegov značaj, najavljujući kontinuiranu pomoć i suradnju, ali i mogućnost da svi zajedno povijest iskoristimo kao učiteljicu, jer, upravo kroz arhivski rad Matice Hrvatske, čuvanje značajnih dokumenata i starih zapisa, ali i svojevrsno “prepisivanje ” pozitivnih ideja i iskustava, sadašnjost i budućnost možemo učiniti boljom. Upravo je na bolju prošlost, ali i bremenitu sadašnjost podsjetio i dugogodišnji Matičar, član autorskog, ali i izdavačkog tima “Godišnjaka”, ugledni novogradiški arhitekt, Miroslav Prpić, predstavljajući sjajan tekst o nepoznatim urbanističkim, ali i arheološkim biserima grada i prigradskih naselja. Ljubav prema Hrvatskoj, ali i prema bližnjemu, osnovna je vodilja svih autora okupljenih u 13.Godišnjaku, emocija i univerzalna ideja na koju je podsjetila i profesorica Vjekoslava Bagarić, predstavljajući zajednički projekt novogradiške Gimnazije i Bolnice “Sveti Rafael”. Uz nekoliko sjajnih glazbenih intermezza,  ( nastupi Matee i Martine Škvorčević te članova Hrvatske pjevačke skupine “Slavča” ), druženje Matičara i njenih poklonika bila je i prilika za kratko predstavljanje knjige “Pakao srpskog logora”, autora Vlade Radošića, izdanja koje svoju službeno promociju, unatoč predstavljanju diljem Hrvatske, još uvijek nije doživjelo u vlastitom gradu.

Nakon 140 novogradiških i 170 nacionalnih godina, Matica Hrvatska i dalje, unatoč brojnim izazovima, ali i svojevrsnom službenom izlasku na europske prostore,  ima snagu, energiju i volju, kao i u slavna lirska vremena. Dokazali su to i sinoć, pripremajući se za slijedeći, 14.Godišnjak.

 

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakSretan vam Dan antifašističke borbe!
Sljedeći članakPPK: “Umanjeni prinosi ječma za 25-50%”