Dostojanstveno, svečano i s pijetetom u Širincima je obilježena 28. obljetnica vojno redarstvene akcije „Širinci 92”, akcije koja je imala presudan značaj u obrani i oslobađanju novogradiškog kraja. Visoki gosti i uzvanici, branitelji, obitelji poginulih i umrlih hrvatskih branitelja okupili su se i ove godine kod spomen obilježja koje će sačuvati trajno sjećanje na snagu domoljublja i veličinu žrtve.

Pred nama su i ove godine bila imena, a u sjećanju draga lica onih koji su svoje živote utkali u Lijepu našu Hrvatsku, koji su je svojim životima branili i obranili.
U Širincima, mjestu gdje su se ispisivale stranice novije hrvatske prošlosti i stvarali temelji hrvatske samostalnosti i suverenosti danas su se okupili hrvatski branitelji, roditelji i članovi obitelji poginulih hrvatskih branitelja, predstavnici javnog i političkog života i visoki gosti i uzvanici.

Stoga se i ove godine u Širincima, mjestu gdje su se ispisivale stranice novije hrvatske prošlosti i stvarali temelji hrvatske samostalnosti i suverenosti, okupio veliki broj branitelja, njihovih suboraca, obitelji, predstavnika braniteljskih i udruga proisteklih iz Domovinskog rata kako bi im odali dužno štovanje.

Obilježavanju ove vrijedne obljetnice i ove su godine bili nazočni visoki gosti i uzvanici, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i Ministra obrane Damira Krstičevića, kao i načelnika glavnog stožera OS RH generala zbora Mirka Šundova, zapovjednik OKB-a gardijske oklopno-mehanizirane brigade pukovnik Ivan Stipić; izaslanik ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, pomoćnik ministra za pravne i stambene poslove ministarstva hrvatskih branitelja, Vladimir Bergman; ispred Brodsko-posavske županije svim prisutnima obratio se privremeni pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Branko Sabo i voditelj Ureda za odnose s javnošću Brodsko-posavske županije Zvonimir Pendić, ispred Grada Nova Gradiška zamjenica gradonačelnika Grada Nova Gradiška Ivana Trupina i koordinator za branitelje natporučnik u miru Vlatko Greiner, načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga sa suradnicima, članovi UVTGB “Kune” ogranak Nova Gradiška na čelu s ratnim zapovjednikom pukovnikom u miru Marinom Pišonićem i predsjednikom Udruge Draženom Rossijem; zamjenik načelnika Policijske uprave Brodsko posavske Ivica Kovačević, načelnik Policijske postaje Nova Gradiška Marin Marjanović, načelnik Policijske postaje Okučani Zrinko Kapetanić.

Veličanstvena vojno redarstvena vojno akcija

S ratnim okolnostima vojno redarstvene akcije “Širinci 92” upoznao je bojnik Marko Derežanin.

Prije dvadeset i šest godina opsežnom i koordiniranom akcijom Orkan 91. od 29. listopada 1991. do 3. siječnja 1992., a u sklopu koje je izvedena i akcija Širinci 92. oslobođena je gotovo cijela Zapadna Slavonija. Uspješno je neutralizirano 21 srpsko uporište. Oslobođena je cijela planina Papuk od Orahovice do Daruvara, kao i planina Ravna Gora. Oslobođeni su Voćin i Lipik, te cijeli niz sela. Obranjen je i Pakrac. Osujećen je plan odsijecanja Slavonije. Područje Virovitice, Slatine i Orahovice te podravska magistrala i pruga ostali su sasvim sigurni, a uz veliki oprez bilo je moguće prometovati i cestom Pakrac – Požega.

Za novogradišku bojišnicu od presudne važnosti je bilo to što je tom akcijom neprijatelj odbačen od Nove Gradiške i Požege . U sklopu Orkana 91., akcija Širinci je imala iznimno važan značaj za novogradiški kraj jer je njenim uspješnim završetkom došlo do stabilizacije bojišnice na potezu Širinci – Mašićka Šagovina – Medari – Dragalić – Donji Bogićevci – Pivare – lijeva obala Save. Širinci su u ovoj akciji dva puta bili oslobođeni 30. prosinca kada su naši branitelji uništili neprijateljsko dalekometno topništvo i potisnuli agresora dublje prema Psunju. Neprijatelj se pregrupirao i ponovno zauzeo položaje.

Međutim, pripadnici 121. brigade , brodske 108. brigade te posebne novogradiške i brodske bojne 3. gardijske brigade i policije su 3. siječnja razbili neprijateljsku obranu i ponovo oslobodili Širince. Tog dana je potpisano i Sarajevsko primirje pa je napredovanje hrvatskih branitelja prema Okučanima i ostalim okupiranim dijelovima županije bilo zaustavljeno. Akcija Širinci je okončana 3. siječnja, ali je zbog neprijateljskog djelovanja unatoč primirju, žrtava bilo i do kraja ožujka 1992. godine. Ukupno je u Akciji Širinci poginulo 18 naših branitelja, 22 su bila ranjena .

Nakon završetka operacije “Orkan 91.” i akcije Širinci 91. , od Pakraca do Save i između Novske i Nove Gradiške ostalo je pod srpskom okupacijom oko 600 km2 koje je oslobođeno u vojno redarstvenoj operaciji “Bljesak” .

Tijekom borbenih djelovanja poginuli su hrvatski branitelji Davorin Cvitković Daca, Ljubomir Dakić, Tihomir Dautović, Ivan Atlagović, Ivan Vjetrovski, Zdravko Hodak, Vlado Grganić, Mladen Kovačević, Slavko Matošević, Zvonko Novoselac, Antun Rakovski, Dragutin Horvat, Ivan Lukinović, Ivan Matijašević, Zvonko Benić, Josip Džajkić, Josip Grgurević i Vjekoslav Stanišić koji je preminuo nakon ranjavanja. Zapovjednik Druge bojne 121. brigade Hrvatske vojske Ivan Atlagović Odlukom predsjednika Republike Hrvatske dr.Franje Tuđmana posmrtno je odlikovan Spomenicom Domovinskog rata i Redom Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, te posmrtno dobio čin pukovnika Oružanih snaga Republike Hrvatske.

Jučerašnja svečanost obilježavanja odvijala se u organizaciji Udruge veterana treće gardijske brigade “Kune” ogranak Nova Gradiška, dok je pokrovitelj bila Općina Rešetari.
Dobrodošlicu je gostima uputio u ime domaćina načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga:

-“Smatram da smo u punini vremena i želje za Domovinom došli u tešku situaciju tih ratnih godina i zbog toga smo platili visoku cijenu stvaranja domovine, a upravo imena koja smo ovdje pročitali i ukupno svi branitelji koji su dali najviše za stvaranje domovine je naša današnja svetinja i to bi nam trebalo biti za buduće generacije sjećanje na izgubljene živote i na teško stvaranje domovine.”

Akcijom Širinci 92 neprijatelju je zadat težak udarac, a o samoj važnosti akcije progovorio je ratni zapovjednik 3. satnije 3. bojne 3. gardijske brigade pukovnik u miru Marin Pišonić:

-“Zapitate se što smo mi radili u ovoj šumi. Međutim morate znati da je ovo bilo jako važno strateško mjesto za novogradiško ratište. Cilj ove akcije je bio da iziđemo što bliže Okučanima i da se približimo Bijeloj Stijeni, u konačnici da pripremimo “Bljesak”. Cilj smo u konačnici i ostvarili s puno poginulih.”

Ispred Brodsko-posavske županije svim prisutnima obratio se privremeni pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Branko Sabo:

-“Okupili smo se na obilježavanju, ali i čašću ove obljetnice i pogibije tolikog broja pripadnika mladih ljudi koji su s nama rame uz rame ginuli, krvarili, ne pitajući tko je napravio više ili manje. Izgledalo je bezizlazno, ali imali smo vjeru. Na nama je da prenosimo tu vjeru.

Izaslanik ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, pomoćnik ministra za pravne i stambene poslove ministarstva hrvatskih branitelja, Vladimir Bergman rekao je da je Domovinski rat završio, ali njegove posljedice su u našim srcima i u njima neće završiti dok god se ne riješi prioritet svih prioriteta u Ministarstvu branitelja, a to je da se nađe posljednji nestali hrvatski branitelj i žrtva Domovinskog rata.

Izaslanik potpredsjednika Vlade RH i Ministra obrane Damira Krstičevića, kao i načelnika glavnog stožera OS RH generala zbora Mirka Šundova, zapovjednik OKB-a gardijske oklopno-mehanizirane brigade pukovnik Ivan Stipić, naglasio je kako se radi na podizanju digniteta Domovinskog rata i događaja koji su obilježili našu povijest.

-“Šalje se poruka da je hrvatska vojska nedjeljiva od Domovinskog rata i događaja koji su se događali. Također HV je i dalje na raspolaganju hrvatskom narodu u svakoj potrebi, ali i u vrijeme prirodnih nepogoda HV stoji rame uz rame sa svojim narodom.”

 

Komentari
Prethodni članakSutra u Cerniku: Djed Božićnjak s paketima i završetak manifestacije
Sljedeći članakKino Nova Gradiška: U četvrtak i petak napeta ratna drama ”1917.”