Ministar graditeljstva i prostornog uređenja Lovro Kuščević u srijedu je uputio u proceduru izmjene Pravilnika o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju kojom se briše odredba koja obvezuje pružatelje ugostiteljskih usluga smještaja u stanovima, apartmanima i kućama za odmor na pribavljanje energetskog certifikata.

– Zahvaljujemo prije svega ministru Kuščeviću i njegovim stručnim službama što su razumijeli problem obiteljskih iznajmljivača i prihvatili njihove primjedbe koje su komunicirane preko Zajednice obiteljskog smještaja i turizma pri HGK, na čelu s Nedom Pinezićem.

-Naša obveza je da kao Ministarstvo turizma zastupamo interese sektora, u ovom slučaju obiteljskih iznajmljivača, čiji broj postelja čini gotovo 50 posto ukupnih smještajnih kapaciteta u Hrvatskoj. Ovime smo pokazali da dijalogom s drugim resorima, razumijevanjem problema i efikasnošću u rješavanju istih možemo mnogo učiniti – rekao je ministar turizma Anton Kliman.

Ministarstvo turizma u priopćenju ističe kako će u suradnji s Ministarstvom graditeljstva i prostornog uređenja i dalje poticati na izradu energetskih certifikata, jer je briga o zaštiti okoliša koja se, između ostaloga, iskazuje odgovornom potrošnjom energije, jedan od koraka prema unaprjeđenju standarda u hrvatskom turizmu i hrvatskom graditeljstvu uopće. Iznajmljivači koji su izradili energetski certifikat s tim su dokumentom dobili mogućnost prijave za sredstva iz fondova Europske unije namijenjena poboljšanju energetskih svojstava zgrada, a kroz programe poticaja energetske učinkovitosti omogućeno je i sufinanciranje sredstava uloženih u izradu energetskog certifikata. Energetski certifikat vrijedi deset godina, što ostavlja dovoljno prostora za planiranje prijave za nepovratna poticajna sredstva.

(D.Pav.)/Glas Slavonije

Komentari
Prethodni članak“Izbor sportaša” godine
Sljedeći članakPUMA seminar HUP-a