Policijska uprava Brodsko posavska u suradnji s udrugama civilnog društva orijentiranima osobama s poteškoćama, ali i Centrom za socijalnu skrbu,ovih je dana službeno predstavila jedinstveni preventivni projekt kriminalističke policije, linije maloljetničke delikvencije.

Projekt pod nazivom “Jednaka prava za sve-djeca i osobe s inavliditetom” policija će provoditi u okviru Nacionalne strategije zaštite od nasilja u obitelji i Nacionalne strategije prevencije poremećaja u ponašanju djece i mladih, a kreatorica projekta je magistrica znanosti Jelena Lovrek.

Simbolični projekt će početi radionicom u novogradiškoj udruzi slijepih i slabovidnih koja će biti realizirana u ponedjeljak, 15.listopada uz Međunarodni dan bijelog štapa. Policijski stručnjaci će u neformalnom prostoru nastojati educirati žene s invaliditetom, naučiti ih kako odgovoriti na nasilje, ali i kako se izboriti za svoja prava. Obzirom kako su osobe s invaliditetom još uvijek često marginalizirane, dugoročni cilj projekta je educirati osobe, osnažiti ih kao potencijalne i eventualne žrtve, ali i senzibilizirati javnost, te u projekt dugoročno aktivno uključiti i druge subjekte u društvu. Prvi je ovo puta da se stručnjaci policije postavljaju kao most i suport između  udruga koje okupljaju osobe s invaliditetom, te im nude pomoć, ali i nužnu informaciju.

Iako službene nacionalne statistike o broju nasilja nad osobama s invaliditetom još nema, brojke kojima raspolažu u policijskoj upravi nisu nimalo optimistične. Ni inozemna istraživanja nisu nimalo bolja. Zastrašuje činjenica kako većina muškaraca žene s invaliditetom doživljava kao aseksualna bića, te ih na takav način i tretira. Žrtve često smatraju kako su zaslužile svaki oblik nasilja, ili nasilnika ne prijavljuju zbog materijalne, ali često i psihološke ovisnosti o njemu. Širok je dijapazon oblika nasilja koji se provodi nad hendikepiranim osobama, stoga i stručnjaci često imaju problema prilikom detektiranja kaznenog djela nasilja. U slučaju zlostavljanja osoba s invaliditetom stvari često nisu crno-bijele, niti se često  radi isključivo o spolnom, fizičkom ili verbalnom nasilju zlostavljanja. Vrlo je često prisutna i manipulacija lijekovima, ali i invalidskim pomagalima, čime je žrtva doslovno prepuštena na milost i nemilost nasilniku. Kod specifičnih problema nasilja nad sobama s invaliditetom rješavanju treba prići interdisciplinarno, u suradnji s psihologom, psihijatrom, te kriminalistima.

Iako često volimo reći kako postajemo društvo otvoreno prema različitostima, društvo koje bez predrasuda prihvaća različitosti, činjenično stanje tome ne ide u prilog.Osoba s invaliditetom ima svuda u svijetu i na svim razinama društva . Prema procjenama Ujedinjenih naroda problem invalidnosti   je mnogo rašireniji nego se to misli-od deset stanovnika svake zemlje bar je jedan u izvjesnoj mjeri invalid, što čini oko 450 milijuna ljudi u svijetu.  Upravo stoga, uoči Međunarodnog dana bijelog štapa valja upozoriti kako se stupanj evolucije društva očituje i u načinu na koji isto to društvo tretira osobe s hendikepom. Razmislite, pa se povedite za čuvenom maksimom morala-ne činite drugima, ono što ne bi voljeli da čine vama. A, onda se zapitajte se kako je živjeti u svijetu prepunom ograničenja?

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članak40. akcija Crvenog križa “Solidarnost na djelu”
Sljedeći članakOdržana misa zadušnica za Tošu Proeskog