Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 121. brigade – pukovnije Nova Gradiška od 23. lipnja 2021. provodi projekt „Zaželi – 10 za 60“ koji je odgovor na poziv Zaželi-program zapošljavanja žena – faza II. Kroz projekt zaposleno je 10 teže zapošljivih žena s područja nekoliko JLS-ova: Grada Nova Gradiška, općina Davor, Dragalić, Rešetari i Vrbje čiji je posao pružanje usluge pomoći u kući za 60 najpotrebitijih žitelja s istih područja. Žene zaposlene na projektu predstavljaju teže zapošljivu skupinu, i ovaj će posao uvelike utjecati na povećanje njihova samopouzdanja, ali i povećanja mogućnosti za novo zaposlenje nakon isteka ugovora.
Dio žena koje su bile zaposlene na projektu započele su svoju edukaciju za gerontodomaćice u Pučkom otvorenom učilištu AMC u Novoj Gradiški. Edukacija se sastoji od teorijskog i praktičnog djela, a nakon završene edukacije polaznice će postati certificirane gerontodomaćice i samim time puno konkurentnije na tržištu rada. Pojam gerontodomaćica zadnjih godina često se spominje, ponajviše u kontekstu zapošljavanja žena starije životne dobi na projektima koji su financirani iz ESF-a u sklopu Poziva „Zaželi-program zapošljavanja žena“. Definicija gerontodomaćice odnosi se prije svega na osobu koja pruža uslugu pomoći u kući za osobe koje su onemogućene brinuti se same za sebe. Često ih se pomiješa s njegovateljicama, no njegovateljice moraju biti pomnije upoznata sa samom njegom korisnika koja više ide u medicinskom smjeru. S druge strane, gerontodomaćica ima širi obim posla i one pomažu oko kućanskih poslova, čišćenja i pranja rublja, osobne higijene, nošenja toplih obroka ili pomoći oko priprema obroka, zatim zadovoljenja raznih drugih potreba poput pratnje liječniku i slično. Doprinos žena koje su bile zaposlene kao gerontodomaćice na spomenutom projektu bio je iznimno značajan za povećanje kvalitete života krajnjih korisnika kojima su pružale uslugu pomoći u kući prvenstveno iz razloga jer su im omogućile ostanak u poznatom okruženju, doprinijele sprječavanju potpune socijalne isključenosti, te odgodile institucionalizaciju za mnoge od onih iz samačkog domaćinstva. Naše žene trenutno jako dobro napreduju u svom osposobljavanju i želimo im puno sreće u daljnjem profesionalnom razvoju i ostvarivanju, te da i dalje nastave uveseljavati i pomagati onima kojima je to najpotrebnije.
Također, dio naših korisnica odlučio je pohađati edukaciju za pomoćne slastičarke. Obzirom da su sva zanimanja u turističkim i uslužnim djelatnostima iznimno tražena na tržištu rada, uvjereni smo kako će im ova edukacija povećati šanse za ostanak na tržištu rada i po izlasku iz projekta. Njima također želimo puno uspjeha na edukaciji i brzo usvajanje novih znanja kako bismo zajedno mogli uživati u odličnim slasticama koje će zasigurno naučiti spravljati.
Podsjetimo, ovaj projekt je financirala Europska Unija iz Europskog socijalnog fonda sa stopostotnom stopom sufinanciranja u iznosu od 928.650,00 kn. Projekt se provodi u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje – PU Slavonski Brod i Centrom za socijalnu skrb Nova Gradiška.

 

Komentari
Prethodni članakPogledajte animirani film Tuljani specijalci
Sljedeći članakSutra akcija dobrovoljnog darivanja krvi