Litra ‘običnog’ dizela danas stoji 12,3 kune, što znači da bi od sutra, ako Vlada ne donese drugačiju uredbu, mogla koštati čak 13,5 kuna. Premium dizeli, čija cijena nije regulirana Vladinim uredbama, već se danas prodaju po cijenama koje dosežu 14,5 kuna te bi od sutra mogli skočiti i na više od 15 kuna, tj. na okrugla dva eura.

Benzin (E95) bi s druge strane trebao poskupjeti ‘samo’ pedeset lipa po litri, što bi mu moglo pogurati cijenu na 11,22 kune po litri.

Novi razlog za poskupljenje dizela njegov je manjak na tržištu, što se pravda ratom u Ukrajini, sankcijama Rusiji, ali i odlukom zemalja izvoznica nafte okupljenih u OPEC-u da smanje proizvodnju iako je Europa tražila suprotno.

Zalihe dizela u europskim skladištima su prilično niske, a ne pomažu ni nedavni štrajkovi u francuskim rafinerijama. Naša jedina rafinerija nafte, ona u Rijeci, obustavlja rad od studenog do početka travnja 2023. Iz Ine nam poručuju da će učiniti sve da u tom razdoblju osiguraju neprekidnu sigurnost opskrbe domaćeg tržišta.

Prema tvrdnjama iz dobro upućenih naftaških krugova, Ina će do veljače imati dovoljne količine goriva, ali period od veljače do travnja morat će premostiti kao i drugi distributeri, kupnjom derivata na tržištu, te bi u tom razdoblju mogla generirati gubitke. Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka krenuo je 2020. godine. Zbog izvođenja radova potrebnih za modernizaciju u ove tri godine rafinerija je morala prestati s radom nekoliko puta.

Komentari
Prethodni članakSpoj tradicije, hrane, vina i dobre zabave: održani “Dani cerničkog portugisca”:
Sljedeći članakGimnazija Nova Gradiška: Međunarodni dan pješačenja