“Industrijski park” Nova Gradiška s godinama je postao cijenjeno ime u svijetu poduzetništva, a cilj je stvoriti jednu od najkonkurentnijih ulagačkih destinacija na području Hrvatske, regije, ali i Jugoistočne Europe.

U zadnjih nekoliko godina “Industrijski park” je značajne napore usmjerio prema pripremi projekata za EU fondove. U protekle dvije godine realizirana su tri projekta. Najveći je bio Poslovno-inovacijski centar “Tehnopark” iz programa IPA IIIc (Poslovna infrastruktura) i bio je vrijedan 1.160.000,00 eura. Nositelj projekta je bio Grad Nova Gradiška, a pripremu i implementaciju radio je Industrijski park.

“Finalno izvješće projekta je prihvaćeno, što je pokazatelj da su realizirani svi oni planirani rezultati. Ovaj projekt je usmjeren na unaprjeđenje konkurentnosti regionalnog poslovnog sektora i unaprjeđenje općenito naše regije za privlačenje ulaganja. Svjesni smo da nam gospodarska slika zaista nije dobra. No, ukoliko želimo unaprijediti sliku i razinu poslovnih aktivnosti na našem području, te sposobni pomoći našim tvrtkima da ostvare jedan održivi rast, neophodno je stvaranje ovakvih centara koji će biti potpora razvoju tvrtki na ovom području, a koji će im biti u mogućnosti osigurati vrhunsku uslugu vezano uz transfer znanja, tehnologija, pomoći u internacionalizaciji poslovanja itd.”, kaže direktor “Industrijskog parka” mr. sc. Ivan Sertić.

Na temeljima dobrih rezultata spomenutog projekta Industrijski park je započeo s pripremama projekta “Panonski zeleni Industrijski park” koji bi trebao biti među prvima u Hrvatskoj apliciran za sufinanciranje sredstava EU fonda za regionalni razvoj. Planirani početak realizacije projekta je početkom 2014. godine.

“U srpnju 2012. s Ministarstvom regionalnog razvoja potpisan je sporazum o tehničkoj pomoći za pripremu ovog projekta. Dva konzultanta su odradila svoj posao i definiran je obuhvat projekta. Izvršena je detaljna procjena budućih troškova, prvenstveno kod investicijskih ulaganja, dok je u suradnji s drugim konzultantima rađeno na daljnjoj razradi projekta, odnosno budućih usluga Panonskog zelenog parka”, kaže Sertić.

Namjera Industrijskog parka je stvoriti jednu od najkonkurentnijih ulagačkih destinacija na području Hrvatske, regije, ali i Jugoistočne Europe.

“S obzirom da imamo zaista izvanrednu lokaciju, odradit ćemo to na način da razvijemo odgovarajuću zelenu infrastrukturu u skladu sa standardima koje propisuje Europska unija. Jedna značajna komponenta je Tehnološko-inovacijski centar, dakle jedna nova građevina u kojoj će biti omogućeno da veći poduzetnici mogu zakupiti odgovarajući proizvodni i uredski prostor. Taj centar će imati daljnje usmjerenje na metalno prerađivačku industriju sa jednom specifičnom tržišnom nišom, dakle prema brzoj izradi prototipa novima materijalima”, ističe Sertić.

Ukupna površina Panonskog zelenog parka je 12.700 metara kvadratnih, a ukupna vrijednost projekta oko 25 milijuna eura. Za očekivati je, kako ističe Sertić, da će Europska unija sufinancirati projekt sa 70 do 80 posto. Sertić najavljuje i poslove vezane za projekt, a koji će se raditi narednih mjeseci.

“Slijedi izrada studije izvodivosti i “cost benefit” analize i ti izračuni će odrediti točan postotak sufinanciranja Europske unije. Negdje oko dvije trećine nacionalnog sufinanciranja pokreće država, dakle Ministarstvo regionalnog razvoja i moja očekivanja su da mi s lokalne razine ne bi trebali sufinancirati projekt više od 5-10 posto”, napominje Sertić.

Već su ostvareni kontakti s velikim tvrtkama kao što su Siemens i Phillips koji već u ovom trenutku ostvaruju negdje oko 50% svojih prihoda temeljem zelenih tehnologija. Dakle, cilj je da se takve respektabilne tvrtke uključe u razvoj projekta “Panonski zeleni park”, odnosno da im se omogući implementiranje vrhunskih tehnologija, a s druge strane, kaže Sertić, da nakon određenog vremena dođu ovdje s nekim ulaganjem.

Ukoliko se želi opstati u svijetu poduzetništva i gospdodarstva svakako morate usvajati nova znanja, ali i nove tehnologije. Na tome se radi i u “Industrijskom parku” gdje su odnedavno nabavili i 3D skener.

Njihov Centar za CNC tehnologiju i obradu metala u Hrvatskoj spada u jedan od najopremljenjijih centara. Prije svega cilj je da on bude jedan obrazovni trening centar. Lagano se kreće s intenzivnim trening programima, a do sada se to radilo u okviru EU programa.

“U ovom trenutku smo certificirani Siemensov trening centar. Dakle, nastavljamo suradnju sa Siemensom i za mjesec-dva trebao bi se ovdje održati trening pod njihovim pokroviteljstvom i u njihovoj organizaciji. To će nama sigurno izuzetno koristiti, prije svega za izgradnju imidža institucije, ali i za uspostavu daljnjih poslovnih kontakata”, kaže Ivan Sertić.

 

Što se tiče drugih aktivnosti, one su vezane za Centar za inženjering i tehnologijske usluge za čije potrebe je nabavljen 3D skener. Cilj je uvesti nove tehnologije, pružiti novu vrstu tehničkih usluga poduzetništvu na ovim prostorima.

“U ovom trenutku korištenje te opreme usmjereno je prema Strojarskom fakultetu i partnerima s kojima zajednički radimo. U našem Poslovno-inovacijskom centru imamo sada tri takve tvrtke, “Impal”, “Hladni val” i mi koji zapošljavamo u ovom trenutku u tom području obrade metala oko 25 zaposlenika sa stalnim trendom rasta. To su aktivnosti u potpunosti na komercijalnoj osnovi. Za rast tog sektora koji je nekad bio nositelj razvoja i po broju zaposlenika i kvaliteti kompleksnosti svojih proizvoda, te koji je bio poznat i na svjetskom tržištu, zaista je neophodno osigurati takvu potporu, naročito mikro i malim poduzetnicima. S druge strane, suradnja sa Strojarskim fakultetom, zatim sa Science parkom u Trstu koji ima svoj poseban odjel za nove materijale, nano tehnologiju, odnosno tehnologiju koja je vani široko primjenjena, a kod nas je to znanstvena fantastika ili svemirska tehnologija. Dakle, od početka smo se kvalitetno strateški odredili, kontinuirano radimo na unaprjeđenju vlastitih znanja i vještina, imamo intenzivnu suradnju s vrhunskim međunarodnim tvrtkama i institucijama, te smatram da je to praktički jedini mogući put za jedan dugoročan i održivi razvoj, a to je onda i pokazatelj da mi iz projekta u projekt idemo dva koraka naprijed. Svakako to su projekti koji će doprinijeti razvoju ovog područja”, kaže Ivan Sertić.

U “Industrijskom parku” je okupljen i odličan tim koji radi na savjetovanju raznim poduzetnicima, a tu je i pomoć kod pisanja i evaluiranja projekata.

“Mi se vidimo kao jedna institucija koja će pružiti punu potporu svim poduzetnicima u prijavi projekata koji se financiraju iz sredstava Europske unije. Moje mišljenje je da nije realno očekivati da poduzetnik sam može napisati projekte i nema potrebe za tim. Može se svakako obratiti “Industrijskom parku” koji će uz zaista maksimalno korektne uvjete pomoći u pripremi projekta”, naglašava Ivan Sertić.

Autor: Nikola Knežević/photo: arhiva

Komentari
Prethodni članakJedan dan na Divljem zapadu / foto
Sljedeći članakGradonačelnik Željko Bigović: počinjen je zločin nad gradskim proračunom