Spomen galerija Ivana Meštrovića u rodnom Vrpolju na krajnjem istoku Brodsko posavske županije u ponedjeljak je ( 3.prosinca), pod pokroviteljstvom županije, Općine i muzeja Ivana Meštrovića, proslavila 40.rođendan i tako nas, još jednom, podsjetila na moćno djelo genija.
Godine 1936.izvjesni Antun Knežević u knjizi “Divlji brak-zgode i nezgode hrvatskog seljaka” piše o razgovoru između Josipa Golla, rodom iz Vrpolja s Ivanom Meštrovićem o izgradnji Sokolskog doma koji bi postao spomen dom Ivana Meštrovića u Vrpolju. Činjenica da se Meštrović tu rodio, nije slučajna,jer su u nekada bogatu Slavoniju, stoljećima doseljavali stanovnici Dalmatinske zagore,Bosne i Like. Meštrović tako simbolički povezuje istok i jug zemlje i ostaje uvijek u srcima stanovnika Vrpolja, koji su samo svojom upornošću i ljubavlju uspjeli sagraditi Spomen galeriju Ivana Meštrovića. Ideja je pokrenuta 1957., a galerija je dovršena i predstavljena zaljubljenicima u kiparstvo 3.prosinca 1972. S popunjavanjem fundusa počinje autor osobno, pred samu smrt, donirajući djelo Majka i dijete, a uspješna korespondencija o donaciji, nastavljena je s Olgom Meštrović.Atelijer Meštrović posuđuje 13 gipseva, uz uvjet da se kroz deset godina izliju u bronci, a Frane Kršinić, potom donira portret umjetnika koji i danas ponosno stoji na ulazu u galeriju.
Neposredno prije nego li je galerija službeno otvorena, svoj je blagoslov dao kipar glavom i bradom, zanimljivim pismom, koje je danas, 40 godina kasnije, sjajno poslužilo za jedinstvenu pozivnicu na svečanost. Meštrović, tako u pismu piše…”Mene zanima vaše kulturno nastojanje i vaše namjere da ih vežete mojim imenom, kao što me zanima i svako prosvjetno nastojanje u našoj Hrvatskoj. Kada budete izgradili dom kulture u Vrpolju, ja vam obećajem dati koje moje djelo i koji moj crtež za vaš muzej. Ja neću biti u stanju da vam dadem ikakove podatke o svojem djelovanju, jer ih nisam sabirao, no to ćete vi,s vremenom sami sabrati. Želeći vam najbolji uspjeh u vašem kulturnom radu, ja vas toplo pozdravljam i bilježim se sa štovanjem Ivan Meštrović”.
Bez imalo skromnosti možemo zaključiti, rekla je, obilježavajući značajnu godišnjicu, ravnateljica Spomen galerije, Ljubica Dumenčić ,kako smo, zaista ostvarili ono na što nas je jedan od najvećih svjetskih kipara 20.stoljeća potaknuo . Dali smo mu dom, mjesto na kojemu će njegovo djelo i njegov genij, biti blizak svima. Spomen galerija u Vrpolju od samih je početaka, radom usko vezana uz gliptoteku Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Atelje Meštrović u Zagrebu.Stručni rad galerije prate i pkrivaju djelatnici Muzeja Meštrović čija je uža specijalnost lik i djelo najvećeg nacionalnog kipara. Danas je to specijalizirana ustanova u kulturi, posebno značajna za Vrpolje, Brodsko posavsku županiju, ali i Hrvatsku u cjelini. Na oko 200 četvornih metara, 35 je skulptura, 17 crteža, 40 djela izlivenih u bronci i sadri, te mnoštvo dokumenata i publikacija koje govore o kiparovom životu i radu.
Uz herojsko-nacionalni i intimistički ciklus, religiozni ciklus zauzima središnje mjesto u Meštrovićevu opusu-sakralni objekti, skulpture u bronci, drvu, mramoru, u kombinaciji arhajskog, gotizirajućeg, secesionističkog i ekspresionističkog stila, ono je po čemu je Meštrović zadivio umjetnički svijet. Gotovo da nema svjetskog grada i kontinenta na kojima nije izlagao ili gdje i danas ponosno stoje njegovi monumentalni kipovi. Osim umjetničke grandioznosti, Ivan Meštrović svojom je plemenitošću, ali i spoznajom o značaju kulture za jednu naciju, zadužio Hrvatsku i njen narod. Prva nagrada na Svjetskoj izložbi umjetnosti u Rimu, 1911.,godišnja nagrada Američke akademije umjetnosti, medalja američkog instituta arhitekata,počasni doktorat Notre dame university, počasni doktorat Marquette university- samo je dio priznanja kojima su ga okitili struka, ali i zaljubljenici u umjetnost.
Upravo stoga, Brodsko posavska županija trebala bi biti ponosna na svog genija, ali i zrno kulture koje je zasadio na našim prostorima. Iako je u Vrpolju proveo samo godinu dana života, Meštrović će zauvijek biti njegov integralni dio. Pokazuju to i djela koja u mjesnoj crkvi žive i danas-krstionica, središnji oltar i nekoliko radova, mjesna škola koja nosi umjetnikovo ime, ali je i vlasnik nekoliko kiparovih djela, te Kulturno umjetničko društvo.Na žalost, kako to često biva, značaja i veličine koju imamo u susjedstvu nismo svjesni na pravi način. Uostalom, reći će mnogi, kome je u Slavoniji danas do kulture?!
Zbog svega toga, zbog manjka novca u državom, ali i županijskom proračunu koji uvijek štedi upravo na kulturi, Spomen galerija Ivana Meštrovića u Vrpolju, vapi za posjetiteljima. Razočaravajuće je i kako je vrlo malo nas s područja Brodsko posavske županije galeriju u proteklih 40.godina posjetilo. Upravo stoga, u godini značajne obljetnice, u godini kada nam kultura, pritisnuta egzistencijalnim problemima, postaje sve manje važna, trebali bismo iz prkosa, ali i činjenice kako su kreativni umjetnički geniji, oduvijek tvorili duh i duhovnost nacije, bar jednom navratiti do Vrpolja.I onda, prema onoj “Vrpolje, napolje”, za simboličnih 10 kuna, prošetati između djela čovjeka čijim se umjetninama divi cijeli svijet.
Autor: Simonida Tarbuk