S obzirom na to da su u svojim krajevima i manjim mjestima dobro poznati , kradljivci često mijenjaju županiju kako bi ‘operirali’ po trgovačkim centrima. Kroz dva je slavonskobrodska neopažen planirao prozujati 25-godišnjak koji se namjeravao okoristiti krađom kave, suhomesnatih i drugih proizvoda, no uspio je samo jednom. Drugi je put dolijao jer su ga uočili zaposlenici.
Ispred Doma zdravlja u slavonskobrodskoj Borovskoj ulici, 21-godišnjak je otuđio nezaključan bicikl koji je naknadno oduzet i vraćen vlasniku. Sličan se slučaj dogodio i u Novoj Kapeli kada je iz hodnika zgrade 38-godišnjakinja otuđila dječji bicikl. Policija ga je oduzela osumnjičenoj i također vratila vlasnici.
Ni provale u tuđe domove te krađa različitih stvari iz njih, mnogima nisu nepoznanica. Tako je 49-godišnjak nagovorio 22-godišnjaka na teške krađe te prodaju otuđenog, a mladić ga je i poslušao pa je provalio u podrumsku prostoriju obiteljske kuće na području Općine Sibinj. Iz nje je ukrao dva drvena bureta, motornu kosilicu, konjsku ormu i plug, tačke te više komada raznog alata. Policijski službenici su dio otuđenih predmeta pronašli i vratili vlasniku, a za preostalim otuđenim predmetima tragaju.
Dakako, u manjim krađama, oštećenima ne preostaje drugo nego pokretanje privatne tužbe što je naporan i često dugotrajan proces, a od kradljivaca se rijetko tko ‘naplati’ čak i kad proces završi u korist onih koje su pokrali.
Poražavajuća je posebno činjenica da sve više i češće kradu mladi u radnim dvadesetima, dakle, dio itekako radno sposobnog stanovništva koje novac može zaraditi i na druge, doduše, znatno teže, načine. Mada policijska godišnja izvješća ne ukazuju na to da kao društvo postajemo opasnija i nestabilnija sredina, ovakve bi obrasce ponašanja svakako trebalo prevenirati. S druge strane, policija svojim djelovanjem i otkrivanjem takvih slučajeva pokazuje kako se ipak ne isplati krasti.
Foto: Ilustracija