Slovenski parlament danas, 2. travnja, jednoglasno je prihvatio hrvatski pristupni ugovor nakon kratke rasprave u Državnom zboru u Ljubljani. Glasovanju su nazočili predsjednik hrvatske Vlade Zoran Milanović te šefica diplomacije Vesna Pusić.

Milanović je tom prigodom istaknuo da je lijepo vidjeti jednoglasnu podršku slovenskog parlamenta. “Sada se trebamo okrenuti budućnosti”, rekao je hrvatski premijer te dodao: “Male smo političke nacije, ali znamo što hoćemo i naša suradnja je zadana veličina na obostranu korist u budućnosti. To je tako. U biti, ne vidim bližeg suradnika od Slovenije u godinama koje dolaze”.

“Iznimno mi je drago što je slovenski parlament ratificirao pristupni ugovor Hrvatske s Europskom unijom”, komentirao je predsjednik Ivo Josipović današnju ratifikaciju te istaknuo želju za dobrom suradnjom sa Slovenijom: “To je s jedne strane gotovo jamstvo da ćemo 1. srpnja biti u članstvu Europske unije. S druge strane to je potvrda dobrih, dugotrajnih i prijateljskih odnosa sa Slovenijom. Nadam se da ćemo s našim prijateljima Slovencima dobro surađivati i u Europskoj uniji”.

Bratušek i Milanović jutros su se sastali prvi put otkad je nova slovenska premijerka preuzela Vladu. Sastali su se i stari prijatelji, Vesna Pusić i Karl Erjavec, koji su uz financijske stručnjake Franca Arhara i Zdravka Rogića najzaslužniji za rješavanje problema Ljubljanske banke, što je na kraju otkočilo slovensku blokadu i dovelo do ove ratifikacije.

Pusić je naglasila da je rješavanje ovog problema proizvelo bolje odnose među državama nego što su oni bili prije toga: “Mi smo iskoristili ovo vrijeme da, ne samo riješimo problem s kojim smo se suočili, nego smo u tom razdoblju, po mom mišljenju, izgradili bolje odnose između Slovenije i Hrvatske nego što su oni ikad bili do sada”.

Hrvatski pristupni ugovor još moraju do kraja ratificirati Nizozemska, Belgija, Danska i Njemačka.

Autor: radiong.hr/photo: ilustracija

Komentari
Prethodni članakNeka gradonačelnik izvoli doći pokloniti se poginulim braniteljima
Sljedeći članak18 godina stručnog rada Tima za psihosocijalnu pomoć