Mi smo i do sada ljude s rubnih dijelova grada i ruralnih područja animirali da biorazgradivi otpad sami kompostiraju u svojim dvorištima, jer je situacija takva da jako malo jedinica lokalne samouprave ima gdje odvoziti biorazgradivi otpad.”

NOVA GRADIŠKA – Tema odvoza razvrstanog otpada zadnjih dana ne silazi s novinskih stupaca, internet stranica i tv ekrana. O tome koliko su Brođani spremni za provođenje Zakona o komunalnom gospodarstvu koji podrazumijeva razvrstavanje otpada na kućnom pragu, kao i kazne za one koji to ne budu činili, već smo pisali. No kakva je situacija na zapadu Brodsko-posavske županije.

Podsjetimo, Uredba je donesena u lipnju 2017. godine, na snagu je stupila 1. studenog s tim da je jedinicama lokalne uprave i samouprave ostavljen tromjesečni rok za donošenje Odluka o pružanju usluga obavljanja odvoza komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada. Upravo zahvaljujući toj odluci, jedinice lokalne urpave i smouprave moći će povući i sredstva iz EU koja će sa 85 posto sufinancirati nabavku posuda, kanta, kompostera, reciklažnih dvorišta, sortirnica.   

I dok u Slavonskom Brodu reciklažna dvorišta postoje, u Novoj Gradiški ih tek trebaju oformiti s tim da Novogradiščani imaju uređenije odlagalište koje, prema riječima direktora tvrtke koja se bavi zbrinjavanjem i deponiranjem komunalnog otpada Ilije Duvnjaka, spada među najmodernije u Slavoniji i Baranji. No, svejedno, prema riječima Duvnjaka, situacija u Novoj Gradiški nije idealna kada je u pitanju primjena novih odredbi.

– Jedna od novosti koja je pred nama, a koja je i najteža za prilagodbu, je odvoz biorazgradivog otpada. Mi smo i do sada ljude s rubnih dijelova grada i ruralnih područja animirali da biorazgradivi otpad sami kompostiraju u svojim dvorištima, jer je situacija takva da jako malo jedinica lokalne samouprave ima gdje odvoziti biorazgradivi otpad. Nedostaju nam kompostane, ja mislim da ju u Slavoniji samo Osijeku ima – kazao je Duvnjak dodajući kako je druga novost na koju se tvrtke koje odvoze otpad moraju prirediti – naplata. Rok za prilagodbu komunalnim poduzećima je 1.1. 2019. godine. A od tog datuma na računu će  morati biti iskazano kad vam je komunalno poduzeće odvezlo otpad uz iznos fiksnog i varijabilnog dijela cijene.

I dok će za nabavku infrastrukture jedinice lokalne uprave i samouprave imati mogućnost povlačenja europskih sredstava u 85 postotnom iznosu sufinanciranja, komunalna poduzeća morat će sama financirati opremanje vozila kako bi mogli provoditi naplatu.

– Odlučili smo se za naplatu po principu volumena, odnosno broja odvoza što će se bilježiti na kamionima kroz čipiranje posuda. Nabavku opreme na vozilima nema sufinanciranja i to će komunalna poduzeća morati platiti iz svojih sredstava – naglasio je Duvnjak svjestan da provođenje ove odluke neće ići glatko.

– Najveći nam je problem, ne samo nama u Gradiški, nego i u cijeloj Hrvatskoj, odvoz plastike koju nemamo gdje odvesti. Tu je i bio otpad za koji ćemo i dalje moliti ljude da ga kompostiraju u svojim vrtovima – poručio je Duvnjak, zaključivši kako je za odvoz papira i do sada sve funakcioniralo kako treba te da su za taj dio potpuno spremni. Baš kao i kod odvoza mješanog komunalnog otpada od građana koji deponiraju na, kako kaže, suvremenu i po ekološkim standardima uređenu, deponiju u Šaguljama. Ona se, tvrdi Duvnjak, neće ugasiti nakon što bude otvoren regionalni Centar za gospodarenje otpadom, koji treba biti preko puta deponije. No, obzirom koliko se čeka na njegovo otvorenje, a da je krajnji rok 2022. godina, postoji mogućnost da se trenutna deponija komunalnog otpada napuni. 

 

Komentari
Prethodni članakKlaster Slavonija, među njima i naša Brodsko posavska županija, predstavljeni na Turističkom sajmu “Desinationshow” u Londonu
Sljedeći članakUčilište “Relković”: Večeras koncert Zrinke Posavec “Sevdah i Panonika”