Svojim ponašanjem čuvamo ili ne čuvamo zdravlje i živote najosjetljivijih i najranjivijih među nama. I oni sami se prvi moraju držati svih mjera, a ne ići na tržnice i plaćati račune. Čuvamo i naše liječnike i medicinsko osoblje – tko će nas liječiti ako se i oni razbole? Nije primjereno da idemo s djecom u parkove, nije primjereno organizirati kućne ili vrtne zabave, nije primjereno ispijati kave u grupama, nije primjereno puštati tinejdžere u izlaske, nije primjereno ne držati se striktno svih uputa stručnjaka.

Nije primjereno ne pridržavati se mjera samoizolacije – to je ozbiljno kazneno djelo koje je, nažalost, već jako puno potencijalno zaraženih ljudi počinilo. Protiv svih nas. Ne, to nije šala i ne može se relativizirati: “Ma samo sam otišao na kavu”. Svatko od nas takvo ponašanje treba prijaviti policiji, kao što bismo prijavili pijanog vozača ili onog koji naseljem juri 130 na sat. Moramo shvatiti da se naš način života mora promijeniti ODMAH, i da ne smije biti iznimki. Prekasno je o tome razmišljati kada već nekoga budemo imali na duši.

Uostalom, zar je zaista toliko teško provoditi naredne dane i tjedne u krugu uže obitelji? Većina nas ionako nema dovoljno vremena za svoje najbliže. S njima se sada možemo zbližiti.

Pritom, ne zaboravite na druge. Pomozite svojim roditeljima, pomozite svojoj djeci, pomozite starijima, osobito samcima, pomozite susjedima. Pomognite svakome kome možete, na svaki mogući način. Ponekad će i topla riječ biti dovoljna. Važno je sada imati veliku solidarnost i zajedništvo.

Nazovite one koji su sami, utješite one koji su uznemireni, umirite one koje je obuzeo strah. Iz dana u dan bit će sve teže, stoga moramo čuvati naše psihičko zdravlje podjednako kao i fizičko. Ovo nije normalna situacija na koju smo spremni, i to moramo osvijestiti. Pronađite novi hobi, vratite se nekoj staroj zanimaciji. Pročitajte knjigu. I da, redovito se na barem nekoliko sati, ako ne i cijeli jedan dan u tjednu, isključite od svih vijesti.

Ostanite, što je više moguće, povezani s bliskim ljudima. Dogovor s prijateljima, susjedima i obitelji oko pijenja kave ili drugih vrsta susreta preko video poziva ili preko telefona pomoći će vam da ostanete što povezaniji s vama bliskim osobama. Strogo ograničite u kojoj količini konzumirate vijesti o krizi.

Moguće je doslovno cijeli dan na televiziji i internetu pratiti vijesti o epidemiji, no važno je biti svjestan kako one utječu na vas. Ako primijetite da vas uznemiravaju, dobro je ograničiti koliko konzumirate ove sadržaje, definirati u koje doba dana ćete provjeravati novosti, a ostalo vrijeme se distancirati, jer zapravo nećete ništa važno propustiti ako samo dva puta dnevno provjeravate vijesti. Važno je fokusirati se na aktualne informacije koje su prikazane na stranicama pouzdanih izvora kao što su institucije koje se bave sprečavanjem epidemije.

Izvor: 24sata

Foto: Ilustracija

Komentari
Prethodni članakProfesorica Ivanov: “Nema razloga da građani pohrle na podizanje gotovine s bankomata”
Sljedeći članakGeneracija NOW: Digitalna igra(čka) učenika ETEŠ NG odabrana kao najbolji rad!