Prvi podatci Državnog zavoda za statistiku, objavljeni u petak, pokazuju kako je hrvatski robni izvoz prošle godine dosegnuo 103,9 milijardi kuna, što je 12 posto više nego 2016. godine, dok je uvoz porastao za 8,6 posto, na 161,3 milijarde kuna, piše Glas Slavonije.

Prošlogodišnji deficit vanjskotrgovinske robne razmjene u odnosu prema godini prije povećan je za 1,66 milijardi kuna ili gotovo tri posto, dosegnuvši 57,4 milijarde kuna. Međutim, pozitivno je to što je stopa pokrivenosti uvoza izvozom porasla za 1,9 postotnih bodova, na 64,4 posto. Prošle godine, pokazuju podatci koje je objavio DZS, Hrvatska je povećala izvoz roba u članice EU-a za devet posto, na 67,2 milijarde kuna, a izvoz u zemlje izvan EU-a porastao je za gotovo 18 posto, na 36,7 milijardi kuna. Istodobno, iz EU-a je uvezeno 125,5 milijardi kuna vrijednih roba ili 9,4 posto više, a iz nečlanica EU-a uvezeno je roba za 35,8 milijardi kuna ili 5,9 posto više nego 2016. godine. Raiffeisenbank Austria (RBA) u svojoj je analizi, koja se odnosila na statističke podatke također DZS-a ali u studenom prošle godine, i to iskazane u eurima, istaknula da je zbog snažnijih stopa rasta izvoza od uvoza roba u studenom 2017. Hrvatska imala rekordnu pokrivenost uvoza izvozom, od 74,4 posto.

Bio je to, navodi se u analizi RBA, najmanji deficit u robnoj razmjeni Hrvatske od 2010. godine, od kada se vode ti podatci. U studenom prošle godine Hrvatska je izvezla robe u vrijednosti od oko 1,3 milijarde eura, što je 12,4 posto više nego godinu dana prije, a uvoz je porastao za 3,7 posto, na 1,8 milijardi eura, pokazali su nedavno objavljeni podatci Državnog zavoda za statistiku. Snažnije stope rasta izvoza od uvoza roba u studenom pridonijele su smanjenju deficita robne razmjene za 15,4 posto u odnosu prema studenome 2016., na 460,7 milijuna eura.

“Visoka godišnja stopa rasta robnog izvoza prije svega je posljedica rasta izvoza prerađivačke industrije, koja u strukturi ukupnog robnog izvoza ima udio od visokih 89 posto”, navode analitičari RBA. Upozoravaju, međutim, kako razmjerno snažan rast izvoza za sobom povlači i snažniji rast uvoza roba, pri čemu ponovo do izražaja dolazi niska konkurentnost hrvatskog realnog sektora te posljedično visoka uvozna ovisnost.

Izvor: Glas Slavonije

Foto: Ilustracija 

Komentari
Prethodni članakNačelnik Općine Rešetari potpisao Ugovor o korištenju EU sredstava u vrijednosti 1.790.050,00 kn
Sljedeći članakPoraz novogradiških odbojkašica