Iako se na prvi pogled tako, baš i ne čini, Brodsko posavska županija jedna je od uspješnijih kada je riječ o višegodišnjem povlačenju sredstava iz fondova Europske unije, a kada je riječ o Slavoniji i Baranji ispred nas je jedino Osječko-baranjska županija. Trend je nastavljen i prošle, 2013. godine.

Tri projekta vrijednosti veće od 7 milijuna kuna ( projekti općine Gornji Bogićevci, Srednje poljoprivredne škole Matija Antun Reljkovića, Slavonski Brod , zajednički projekt CTR-a i Srednje poljoprivredne škole M. A. Reljkovića ); samo je dio vrijednih projekata koje je, uoči ulaska Hrvatske u Europksu uniju, kao posebno zanimljive, istaknuo pročelnik Županijskog upravnog odjela za razvoj i Europske integracije, Marijan Štefanac. Kada je riječ o projektima od kojih će dugoročno profitirati Nova Gradiška, iznimno je važna  višegodišnja suradnja Industrijskog parka i Županijskog odjela, koja traje od 2004.godine i tada aktualnog CARD programa pod nazivom „Poslovno-inovacijski potporni centar“ koji je, pokazalo se kroz godine, temelj i polazište za sve ostale projekte  pripremane u Industrijskom parku , poput Tehnološkog parka, te aktualnog, jednog od trenutno najkvalitetnijih programa u Hrvatskoj,  Panonskog zelenog industrijskog parka. 2013. godina bila je godina IPARDA, Nakon 18 natječaja za 6 akreditiranih mjera u okviru mjera Iparda, provedenih u protekle tri i pol godine, Agencija za plaćanja do 31.12.2013. ugovorila je 348 projekata s ukupnim iznosom ulaganja od 1,25 milijardi kuna te iznosom potpore od 704,66 milijuna kuna.

U istom vremenskom razdoblju, dakle tijekom prošle godine, iz naše je županije, prema Agenciji za plaćanje došlo  12 projekata  vrijednosti veće od  40 milijuna kuna. Osim toga, tijekom godine isplaćena su i sredstva za dva projekta  ugovorena ranijih godina, farma Jozić i PG Rečić, ukupne vrijednosti  7 milijuna kuna. Osim toga,  isplaćeno je i 4 milijuna kuna bespovratnih potpora.Veliku ulogu u oriči o povlačenju sredstava iz EU fondova, uz već spomenuti Županijski upravni odjel ima i Razvojna agencija Brodsko posavske županije, CTR, u kojoj je trenutno čak 5 projekata ukupne vrijednosti veće od 20 milijuna kuna u fazi izrade, a za njih bi, tijekom 2014.godine moglo biti isplaćeno najmanje 12 milijuna kuna  bespovratnih sredstava.

IPARD će biti aktualan i u prvom tromjesečju ove godine, kada će  Agencija za plaćanja raspisati  još jedan natječaj za mjere 101 i 103 , a potom, u drugom  polugodištu i prve natječaje za neke od mjera novog Programa ruralnog razvoja, čija će puna  provedba zaživjeti tek  nakon odobrenja stručnjaka Europske komisije. Podsjetimo, mjere 101 i 103 Iparda ( iste one posebno interesantne ruralnim prostorima ),  odnose se na ulaganja u poljoprivredna gospodarstva  u svrhu restrukturiranja i dostizanja standarda Zajednice, a omogućuju ulaganja u sektor mljekarstva, govedarstva,svinjogojstva, peradarstva, žitarica i uljarica, te voća i povrća. I mjera 103 je vrlo slična, iako nudi prostor i morskim, ruralnim krajevima, kroz mogućnost unapređenja riblje proizvodnje, kao i priliku za ulaganje u sektor prerade mesa, sekotr vinarstva i sektor proizvodnje maslinovog ulja.

I podaci Ministarstva poljoprivrede, kada je riječ o provedbi i povlačenju sredstava iz Europske unije, Slavoniji, kao regiji idu u prilog. Naime, evidentno je kako regionalno prednjačimo u provedbi  IPARD-a. Po udjelu u broju isplaćenih IPARD projekata, čak 69 posto isplaćenih projekata su slavonski, a naša se županija  unutar regije ističe po udjelu u iznosu isplaćenih sredstava . Brojke pokazuju kako je gotovo 40 posto  sredstava za slavonske projekte isplaćeno za one iz Brodsko-posavske županije. Međutim, stručnjaci se slažu kako još uvijek ima prostora za poboljšanje i bolju iskorištenost  fondova, jer je, ukupna iskorištenost IPARDA generalno iznimno slaba- prema podacima resornog ministarstva, od 38 posto  ugovorenih sredstava, samo je 2 posto povučeno i isplaćeno.

Komentari
Prethodni članakSvečanost povodom priznanja “Ljeta u knjižnici” kao naj akcije 2013. (photo)
Sljedeći članakKako riješiti problem sa sušenjem mesa u toplim danima?