DIP je objavio 33 kandidacijske liste sa ukupno 396 kandidata koji se bore za mjesta koja vode u EU parlament, piše Sbplus.

SLAVONSKI BROD – Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 10. travnja 2019. donijelo odluke o pravovaljanim kandidacijskim listama i zbirnoj listi za izbor članova u Europski parlament iz Republike Hrvatske koji će se održati 26. svibnja 2019. godine.

Danom objave zbirne liste počinje izborna promidžba, koja traje do 24 sata prije dana održavanja izbora, dakle do 24. svibnja 2019. do 24,00 sata.

U Europski parlament bira se 12 članova iz Republike Hrvatske sukladno odredbama Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji i odredbama Odluke Europskog vijeća od 28. lipnja 2018. godine o utvrđivanju sastava Europskog parlamenta. Ukoliko na početku parlamentarnog saziva Europskog parlamenta 2019.-2024. Ujedinjena Kraljevina još bude država članica Europske unije, 11 članova iz Republike Hrvatske preuzima dužnost sve dok povlačenje Ujedinjene Kraljevine ne počne proizvoditi pravne učinke, kada dužnost preuzima i 12. član iz Republike Hrvatske. 

DIP je danas objavio 33 kandidacijske liste sa ukupno 396 kandidata koji se bore za mjesta koja vode u EU parlament. Među njih 396 nalazi se i 13 kandidata iz Brodsko-posavske županije koji pretendiraju na 12 mjesta koja pripadaju Hrvatskoj u Europskom parlamentu.

Dakako, birači mogu glasati za bilo koju listu i preferencijalno zaokružiti bilo kojeg kandidata sa jedne od 33 ponuđene liste, ali nije nevažno znati koji su to kandidati iz Brodsko-posavske županije koji planiraju ući u EU parlament. Nije neutemeljena pretpostavka da brodsko-posavski kandidat bolje poznaje probleme ovoga kraja nego netko iz Istre ili Međimurja, bez obzira što će na dnevnom redu europskog parlamenta dominirati globalne, a ne lokalne teme.

U nastavku donosimo imena 13 kandidata (poredanih prema redoslijedu kandidacijskih lista) iz Brodsko-posavske županije koji se bore za 12 hrvatskih mjesta u EU parlamentu:

  • MARIO STRINAVIĆ; rođ. 04.01.1969; BODOVALJCI (BLOKIRANI – DEBLOKIRAJMO HRVATSKU – BLOKIRANI) 
  • MATO ARTUKOVIĆ; rođ. 23.12.1954; SLAVONSKI BROD (BRUNA ESIH – ZLATKO HASANBEGOVIĆ: NEOVISNI ZA HRVATSKU/HRVATSKA STRANKA PRAVA) 
  • ILIJA DRAGELJEVIĆ; rođ. 21.08.1967; VRBOVLJANI (DEMOKRATSKI SAVEZ SRBA – DSS)
  • DANIJEL MARUŠIĆ; rođ. 12.10.1972; NOVA GRADIŠKA (HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA – HDZ)  
  • ZORAN JUKIĆ; rođ. 13.07.1956; NOVA GRADIŠKA (HRVATSKA DEMOKRŠĆANSKA STRANKA – HDS)
  • TATJANA JAKŠIĆ; rođ. 28.07.1974; SLAVONSKI ŠAMAC (HRVATSKA DEMOKRŠĆANSKA STRANKA – HDS)
  • RUŽICA VUKOVAC; rođ. 16.06.1975; VELIKA KOPANICA (MOST NEZAVISNIH LISTA)
  • MLADEN SUDAR; rođ. 18.10.1970; SLAVONSKI BROD (MOŽEMO! – POLITIČKA PLATFORMA NOVA LJEVICA, ODRŽIVI RAZVOJ HRVATSKE – OraH)
  • NEDA ABERLE; rođ. 26.09.1948; SLAVONSKI BROD (KANDIDACIJSKA LISTA GRUPE BIRAČA-Nositeljica kandidacijske liste: MARIJANA PETIR)
  • PATRICIA HRKAČ POPILKA; rođ. 03.03.1986; BUKOVLJE (SLOBODARSKA STRANKA HRVATSKE – SSH) 
  • IGOR POPILKA; rođ. 07.05.1986; BUKOVLJE (SLOBODARSKA STRANKA HRVATSKE – SSH) 
  • LJUBICA GEBHARD; rođ. 27.02.1956; JARUGE (STRANKA HRVATSKOG ZAJEDNIŠTVA – SHZ)   
  • PETER TOT-ĐERĐ; rođ. 13.02.1952; SLAVONSKI BROD (ZELENA LISTA) 

PRAVOVALJANE LISTE

Komentari